3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualności3. edycja Festiwalu Wiosny już za nami!

3. edycja Festiwalu Wiosny już za nami!

Zobacz

Festiwal Wiosny na Zalewem Cedzyna, czyli…rozpoczęcie sezonu nad Świętokrzyską Maderą

Tłumy ludzi z całego województwa przyjechały w miniony weekend nad Zalew Cedzyna w gminie Górno, gdzie odbyła się doroczna impreza Festiwal Wiosny. Były konkursy, gry, zabawy i koncerty oraz dyskoteka pod gwiazdami. Impreza, zainaugurowała sezon nad zbiornikiem, który coraz częściej przez mieszkańców regionu nazywany jest Świętokrzyską Maderą.

Imprezę rozpoczął barwny korowód, który stał się już tradycją i elementem rozpoznawczym Festiwalu Wiosny. Orszak prowadziła Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, za nią szły młode cheerleaderki z grupy działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, władze samorządowe z wójtem Przemysławem Łysakiem na czele oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich w barwnych, ludowych strojach.

SEZON OFICJALNIE OTWARTY

– Dziękuję, że tak licznie tu przybyliście. Robimy wszystko, by wschodnie nabrzeże zalewu, leżące na terenie naszej gminy piękniało. Staramy się stworzyć tu bardzo dobre warunki do wypoczynku i sądząc po tym, jak wiele osób tu przyjeżdża, myślę że nam się to udaje – mówił wójt Przemysław Łysak, dopytując przybyłych czy wiedzą jakie miano zyskał ostatnio Zalew Cedzyna.

– Świętokrzyska Madera – rozległy się głosy z tłumu.

– Tak! Zatem ogłaszam, że sezon nad Świętokrzyską Maderą uważam za otwarty. Życzę miłej zabawy podczas Festiwalu Wiosny – podsumował wójt Łysak.

KONCERTY, KONKURSY I ŚWIETNA ZABAWA

Po takiej inauguracji, na scenę wkroczyła Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która rozpoczęła cykl występów artystycznych. Można było zobaczyć niemal wszystkie formacje działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, czyli zespół cheerleaderek z Górna, zespoły taneczne HIP-HOP z Górna i ze Skorzeszyc, czy grupę gitarową. Swoje talenty prezentowały także lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Na naszej scenie zadebiutował także Maciej Cedro, który jest młodym, ale bardzo zdolnym i wszechstronnym akordeonistą. Gra na akordeonie guzikowym z racji jego większych możliwość wykonawczych. Na codzień uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

W tym dniu, odbył się także Koncert Finałowy Przeglądu Piosenki Turystycznej oraz nastąpiło wręczenie nagród wszystkim laureatom, a występy muzyczne umilały czas odwiedzającym tereny nad Zalewem w Cedzynie i uczestnikom trwającego w tym czasie Festiwalu Wiosny.

Tradycyjnie już podczas Festiwalu Wiosny rozstrzygnięto konkurs kulinarny, tym razem o wdzięcznej nazwie, „Deser wiosną malowany”. Jury w składzie, restauratorka, Pani Lucyna Stępień, kucharz i prowadzący zajęcia w klubie seniora, Pan Tomasz Zapała oraz Członek Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyskie, Pani Joanna Karwacka, przyznało pierwsze miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich „Korale Radostowej” z Bęczkowa, za deser „czuję miętę do truskawki”. Drugie miejsce na podium zdobyło KGW z Woli Jachowej, a trzecie KGW „Skorzeszanki”.

CAŁE SPEKTRUM ATRAKCJI

Jednym z punktów programu był kiermasz i warsztaty rękodzieła, które były prowadzone przez uzdolnionych lokalnych artystów, takich jak Pani Edyta Paciorek i Makramowe Pasje. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami twórczymi i stworzyć unikalne przedmioty z własnymi rękami. Atrakcyjnym elementem były warsztaty wicia wianków. Pod czujnym okiem instruktorów, uczestnicy nauczyli się tworzyć piękne wianki, które mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę.

Dla najmłodszych festiwalowiczów przygotowano wiele atrakcji. Fundacja Emocja i Nadleśnictwo Daleszyce zorganizowały animacje dla dzieci, w których mogły wziąć udział całe rodziny. Impreza nie mogłaby się obejść bez pokazów strażackich w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Leszczyn, gdzie strażacy zaprezentowali swoje umiejętności i sprzęt.

Niezwykłym występem były pokazy sokolników z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Zapierające dech w piersiach ptaki drapieżne wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu zostały zorganizowane także zajęcia sprawnościowe przez Go4IT. Dzieci miały możliwość wykazania się w różnych zadaniach co dodatkowo wzmocniło ich entuzjazm i ducha rywalizacji. Odwiedzający stoiska mogli zapoznać się także ze sprzętem, który można spotkać w niedalekim Miasteczku Dakar nad Zalewem w Cedzynie.

Swoje stoiska, na których można było skosztować pyszne potrawy miały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Górno, ale nie tylko, także z Niestachowa. Przy licznych lokalach gastronomicznych ciągnących się wzdłuż głównej promenady, trudno było znaleźć wolne miejsce, co jest dobitnym dowodem na to, jak wielką popularnością wśród turystów dziś cieszy się Zalew Cedzyna. To także przykład na to, jak w ciągu zaledwie kilku lat z niezagospodarowanego, zarośniętego nabrzeża, można stworzyć kompleks, który zasłużył na miano Świętokrzyskiej Madery.

Na zakończenie festiwalu, pod gwiazdami, odbyła się dyskoteka, podczas której nie było miejsca na nudę. DJ o imponujących umiejętnościach muzycznych zapewnił niezapomnianą atmosferę, która skłoniła wszystkich do tańca i wspólnego świętowania.

Niezwykłym elementem tej dyskoteki była eksplozja kolorów, która sprawiła, że uczestnicy festiwalu przenieśli się do magicznego świata pełnego wiosennych kolorów. Podczas specjalnych momentów, na parkiecie wystrzeliwane były kolorowe proszki, o różnych barwach, tworzące niepowtarzalne widowisko dla obecnych.

Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znaleźli coś dla siebie na Festiwalu Wiosny.

To wyjątkowe wydarzenie przyniosło lokalnej społeczności radość, inspirację i okazję do wspólnego świętowania tej pełnej kolorów, pory roku.

 

Chcielibyśmy także szczególnie podziękować strażakom z OSP Bęczków i Leszczyny oraz Zespołowi Ośrodków Zdrowia w Górnie za pomoc przy organizacji wydarzenia.

Sponsorami wydarzenia był Park Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno, Sklep Lewiatan w Krajnie-Parcele, Kwiaciarnia Kwiatowa Nuta z Radlina i Kwiaciarnia Jolanta z Górna, Sklep z odzieżą sportową Darcet z Radlina, Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Firma Budowlana LECH Leszek Pióro oraz Firma MR CAT, świadcząca usługi budowlane.

Patronatem medialnym nasze wydarzenie objęło TVP3 Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio EM, Radio Rekord oraz Głos Górna.

 

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy