Podsumowanie konkursu „Mój patriotyczny portret” zorganizowanego przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP odbyło się dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Konkurs adresowany był do uczestników wszystkich jednostek ŚWK Ochotniczych Hufców Pracy a jego celem było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzanie wiedzy historycznej oraz znajomości lokalnych tradycji wśród młodzieży OHP. Do partnerstwa w przeprowadzeniu konkursu zaproszony został marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który ufundował nagrodę główną w jednej z kategorii. W komisji konkursowej pracowali m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś jako przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego oraz sekretarz województwa Mariusz Bodo będąc przedstawicielem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Andrzej Bętkowski wraz z Andrzejem Prusiem, posłem Krzysztofem Lipcem, Wojewódzkim Komendantem OHP Grzegorzem Małkusem oraz Grzegorzem Skibą, członkiem komisji konkursowej, uhonorowali dziś laureatów.
– Jeśli postawę patriotyczną zaszczepi się w początkowym okresie życia, w młodości, pozostaje ona w głowie i sercu przez całe życie. Dlatego bardzo cieszy, że właśnie taką politykę wychowania patriotycznego realizują Ochotnicze Hufce Pracy w naszym województwie – zwrócił się do uczestników konkursu marszałek Andrzej Bętkowski. – Do dziś pamiętam, gdy byłem uczniem szkoły podstawowej i mój ojciec zaprowadził mnie do Michniowa gdzie ze szczegółami opowiedział o pacyfikacji wsi. Pamiętam też, gdy po raz pierwszy odwiedziłem wraz z ojcem cmentarz partyzancki na Górze Skarbowej w Pogorzałem. Obydwa te wydarzenia wywarły na mnie ogromne wrażenie.
– Inicjatywa Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP jest niezwykle cenna. Jest warta tego, by inni brali z niej przykład. Cieszę się, że mogłem brać udział w trudnych procedurach wyboru zwycięzców i gorąco liczę, że konkurs będzie kontynuowany w kolejnych latach – dodał przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.
Założeniem konkursu było przygotowanie i zrealizowanie autorskiego programu zawierającego elementy wyrazu artystycznego, edukacji historycznej oraz użytecznej pracy.
Zadaniem uczestników w zakresie wyrazu artystycznego było wykonanie pracy konkursowej w jednej z trzech kategorii: I. praca plastyczna wykonana dowolną techniką (praca indywidualna), II. nagranie krótkiego, kilkuminutowego filmu telefonem (praca grupowa) oraz III. publikacja w formie broszury, folderu, ulotki dla turystów zwiedzających/odwiedzających teren lub obiekt według zaproponowanej trasy zwiedzania (praca grupowa).
Dziś wręczone zostały nagrody w kategorii I i III.
W kategorii I nagroda za wykonanie pracy plastycznej trafiła do Weroniki Kołkowskiej z OHP w Pińczowie za wykonanie portretu Adolfa Dygasińskiego, Justyny Maligłówki z OHP w Końskich za portret Waldemara Szwieca „Robota” oraz do Karoliny Rędzi reprezentującej OHP w Kielcach za wykonanie płaskorzeźby herbu Kielc.
Z kolei w kategorii III nagrodzona została grupa czterech chłopców reprezentujących Ochotniczy Hufiec Pracy w Końskich za folder „Kieleccy obrońcy Westerplatte” a także czwórka dziewcząt również z Końskich za folder przedstawiający postać słynnego żołnierza Armii Krajowej Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Waldemara Szwieca „Robota”.