Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach zachęca do zostania uczniem podkieleckiej placówki.
We wtorek, 25 kwietnia, odbył się tam Dzień Otwarty. Można było zapoznać się z ofertą liceum ogólnokształcącego oraz szkoły branżowej, obejrzeć pokaz fizyczno-chemiczny, a także porozmawiać z kadrą nauczycielską oraz zaproszonymi gośćmi.
– Nasza szkoła zapewnia ogromne możliwości rozwoju uczniom – mówiła podczas spotkania dyrektor Kornelia Bem-Kozieł. – Mamy doskonale rozbudowaną infrastrukturę, świetnie wyposażone pracownie, współpracujemy z wieloma podmiotami, by urozmaicić zajęcia lekcyjne. Działają tu liczne kółka zainteresowań, uczestniczymy w programach edukacyjnych, a atmosfera jest naprawdę niesamowita – zachęcała dyrektor.
Współpraca z Uniwersytetem Rolniczym
Dzięki współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie młodzież, która wybierze edukację w LO w Nowinach w klasie o profilu z rozszerzeniem chemiczno-biologicznym, będzie miała możliwość nauki w salach wykładowych i laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego. W ramach programu nauczania odbędzie się cykl zajęć praktycznych w formie warsztatów lub ćwiczeń laboratoryjnych realizowanych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Biologii Roślin i Biotechnologii Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa.
Podczas dnia otwartego przedstawiciele Uniwersytetu: prof. dr hab. Kazimierz Wiech oraz Michał Szanduła przedstawili zasady współpracy, korzyści dla uczniów oraz ofertę Uniwersytetu i przyszłą ścieżkę kariery dla młodych ludzi. Wystąpieniu przedstawicieli Uniwersytetu towarzyszył pokaz chemiczno-fizyczny w wykonaniu obecnych uczniów ZSP w Nowinach pod czujnym okiem nauczycieli: Ewy Cedro-Odziemek i Doroty Młynarskiej.
Naszą pasją jest sport
Liceum Ogólnokształcące w Nowinach kieruje swoja ofertę również do osób chcących związać swą przyszłość ze sportem. W czasie dnia otwartego gośćmi szkoły byli zawodnicy GKS Futsal Nowiny. Zaprezentowali oni formy współpracy szkoły z klubem oraz opowiedzieli o swoich doświadczeniach sportowych. W nowopowstałych klasach sportowych uczniowie będą mieli możliwość trenować piłkę nożną/futsal, piłkę siatkową, piłkę ręczną, lekkoatletykę, badminton. Klasy zostaną objęte patronatem drużyn sportowych GKS Futsal Nowiny oraz GKS Nowiny, a także Świętokrzyskiego Związku Badmintona. – Powstanie klasy sportowej współpracującej z GKS Futsal Nowiny to to kolejny krok do tego, by w Nowinach istniała jedna z najlepszych drużyn piłkarskich w Polsce – mówił trener GKS Futsal Nowiny Piotr Lichota. – Cieszę się, że młodzież chce rozwijać swoje pasje, zamiast siedzieć w domu przed telewizorem czy komputerem. Będziemy wspierać młodych sportowców, jak tylko się da – dodał.
Branżowe rozmowy o przyszłości
Podczas dnia otwartego przyszli uczniowie szkoły branżowej porozmawiania z zaproszonymi gośćmi. Jednym z nich był Edward Soboń przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w rejonie świętokrzyskim, który przybliżył młodzieży, jak wygląda zawód kierowcy w praktyce. Przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców zaprezentowali ofertę praktyk zawodowych. Warto podkreślić, że dla najlepszych uczniów szkoły branżowej po jej ukończeniu przedsiębiorcy gwarantują zatrudnienie zawodach: mechanik oraz lakiernik.
Liczne atrakcje
Wszyscy uczestnicy dnia otwartego mieli możliwość skorzystania z usług fryzjerskich uczennic szkoły branżowej w zawodzie fryzjerka. Słodki poczęstunek zapewnił właściciel cukierni Kalinka Paweł Buras, który na co dzień czuwa nad uczniami zawodu cukiernik. Całość spotkania urozmaicił występ zespołu wokalnego „Tu i teraz” prowadzonego przez Annę Lasotę. Równolegle do dnia otwartego na boisku przy szkole rozgrywały się Zawody w Piłce Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły.
Pokaz młodych Talentów
Tego samego dnia zaprezentowali się uczniowie, którzy rozwijają swoje pasje i osiągają sukcesy w tej dziedzinie. Ich ciężka praca, wytrzymałość i poświęcenie owocują doskonałymi wynikami. Wśród występujących uczniów znalazły się tancerki: Monika Rozpara, Wiktoria Dorowska, Magdalena Wcisło akrobatki: Iwona Niewiadomska i Magdalena Ganczarek, grające na instrumentach: Małgorzata Adamiec i Marysia Stefańska, Natalia Juszczyk pasjonująca się jazdą konną, Julia Polak – łuczniczka, Magdalena Rajkiewicz – poetka. Na scenie wystąpił również zespół „Tu i teraz” oraz Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta.