3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościFolklor znów połączył pokolenia na Jarmarku Świętokrzyskim

Folklor znów połączył pokolenia na Jarmarku Świętokrzyskim

Zobacz

To było wspaniałe święto kultury i tradycji powiatu kieleckiego. XVI Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu przyciągnął tłumy. Rozbrzmiewała ludowa i góralska muzyka. Nie zabrakło pysznej regionalnej kuchni i rzemiosła artystycznego lokalnych twórców.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą procesją sprzed Bazyliki Mniejszej na przyklasztorne Błonia. Tam odprawiona została polowa Msza Święta celebrowana przez superiora klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Mariana Puchałę z udziałem Chóru Sabbaton z Bielin.

Po nabożeństwie przyszła pora na oficjalne otwarcie jarmarku. Wszystkich serdecznie powitał wicestarosta kielecki Tomasz Pleban – Piękna pogoda sprzyja dobrej zabawie, dlatego zachęcam do wspólnej zabawy na XVI Jarmarku na Świętym Krzyżu. Jest okazja, by posłuchać występów artystów, spróbować regionalnej kuchni i obejrzeć  lokalne rękodzieło – mówił wicestarosta w towarzystwie członków Zarządu Powiatu w Kielcach – Stefana Bąka, Mariusza Ściany i Cezarego Majchra.

O tym, że Jarmark Świętokrzyski to już tradycja mówiła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka – Spotykamy się na Świętym Krzyżu, by podziwiać nasze piękne świętokrzyskie dziedzictwo ludowe. Święty Krzyż to bastion polskości i chrześcijaństwa, ale także piękny, świętokrzyski folklor – mówiła Anna Krupka.

 O niezwykłym miejscu jakim jest Świętym Krzyżu, gdzie od lat odbywa się Jarmark Świętokrzyski mówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk – Jesteśmy w duchowym sercu województwa świętokrzyskiego, miejscu symbolicznym i ważnym także dla takich przedsięwzięć jak Jarmark Świętokrzyski – mówił wiceminister i zapraszał na stoiska lokalnych wystawców, na których można było spróbować smacznych, naturalnych produktów świętokrzyskich.

– To wspaniałe wydarzenie, odbywające się w cudownym miejscu, miejscu pieszych pielgrzymek. Święty Krzyż zawsze warto odwiedzić, dlatego niezmiernie cieszę się, że mogę tu być razem z Wami. Dziękuje wszystkim tym, którzy podtrzymują tradycje katolickie, tradycje ludowe – mówił poseł Mariusz Gosek.

– Święty Krzyż to miejsce wyjątkowe, na które patrzymy przez wymiar religijny, narodowy, patriotyczny, ale jest to też miejsce gdzie możemy cieszyć się z ludowej kultury, pięknych występów artystycznych i dziedzictwa kulinarnego – podkreślał poseł Andrzej Kryj.

– Cieszmy się, że jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu, razem możemy się bawić i świętować – mówił senator Krzysztof Słoń.

– Życzę wszystkim dobrej zabawy i  miłego odpoczynku szczególnie tym, którzy przyjechali na jarmark z daleka – mówił wojewoda świętokrzyski  Zbigniew Koniusz.

– Święty Krzyż to miejsce szczególne. Coraz więcej osób to zauważa i docenia. Tutaj przyjeżdżali władcy Polski po wsparcie duchowe w szczególnych chwilach – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik dziękowała w imieniu całego Zarządu Województwa Świętokrzyskiego organizatorom za to, że po raz szesnasty możemy się spotkać na Jarmarku Świętokrzyskim w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Święty Krzyż. Słowa podziękowania kierowała także do kół gospodyń wiejskich, lokalnych artystów i rękodzielników za piękne kultywowanie naszych tradycji ludowych.

Głos zabrał także ppłk Grzegorz Stemplewski reprezentujący 10 ŚBOT – To miejsce jest ważne także dla żołnierzy, cieszę się że łączy tak wiele grup społecznych, pokoleń – mówił.

– Jako gospodarze tego niezwykłego miejsca, tysiącletniego opactwa cieszymy się z obecności  tak licznie przybyłych na jarmark mieszkańców, gości, artystów. Dziękuję za tyle ciepłych słów o Świętym Krzyżu – mówił  superior klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Mariana Puchała.

Głos zabrali również włodarze Bielin i Nowej Słupi – współorganizatorzy Jarmarku Świętokrzyskiego.

 – Święty Krzyż łączy nasze samorządy. Na jarmarku możemy zobaczyć  nasz dorobek kulturalny i kulinarny, bo prezentują się prawie wszystkie gminy powiatu kieleckiego- mówił wójt Bielin Sławomir Kopacz.

– Cieszę się, że tyle osób przybyło na jarmark, by cieszyć się tym pięknym miejscem jakim jest Święty Krzyż. To uczta duchowa połączona z pięknem regionu i folkloru świętokrzyskiego – mówił burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior.

 – Jarmark to doskonała okazja by posłuchać, posmakować i dotknąć tego co najlepsze w powiecie kieleckim i województwie świętokrzyskim – mówił członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk jednocześnie dziękując w imieniu Zarządu Powiatu wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Jarmarku Świętokrzyskiego.

Na XVI Jarmarku Świętokrzyskim obecni byli też: burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, burmistrz Łopuszna Irena Marcisz, zastępca burmistrza Chmielnika Małgorzata Przeździk, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk, wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski, wójt Rakowa Damian Szpak, wójt Miedzianej Góry Damian Sławski, wicewójt Mniowa Michał Milcarz, wicewójt miasta i gminy Łagów Zbigniew Meducki, sekretarz powiatu opatowskiego Paweł Sadrak,  sekretarz miasta i gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek, wicestarosta powiatu tomaszowskiego Leszek Ogórek, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski. Nie zabrakło również radnych Rady Powiatu w Kielcach. W jarmarku uczestniczyli: Danuta Żebrowska, Wojciech Kózka, Łukasz Woźniak, Bogdan Gierada, Tomasz Gruszczyński, Agata Sałata, Zbigniew Zagdański, Andrzej Michalski. Była również Izabela Dziewięcka dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W części artystycznej jarmarku prezentowały sie powiatowe kapele ludowe, lokalni artyści i muzyczni goście z Podhala  – Kapela Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy jako pierwsi wystąpili na plenerowej scenie na przyklasztornych Błoniach. Górale podbili serca publiczności niesamowitą energią, a żywiołowe rytmy zachęcały do tańca. Po góralach z Podhala sceną zawładnęli lokalni artyści z gmin: Nowa Słupia i Bieliny – Zespół Chełmowianie, Modrzewianki, Jezioraneczki, Akademia Tańca Magic, Zespół Echo Łysicy, Makoszanki, Śwarne Kakonianki. Ich występy zachwyciły publiczność, która nie szczędziła gorących braw. Ludowa muzyka, taniec i piękne ludowe stroje królowały na Jarmarku Świętokrzyskim, a folklor znów połączył pokolenia. Razem, na jednej scenie zagrali starsi i młodsi artyści, którzy porwali do wspólnej zabawy całą publiczność. W myśl tegorocznego hasła Jarmarku „Graj Kapelo…” zagrały powiatowe kapele : Kapela z Kakonina z gminy Bieliny, Kapela Adaśki z gminy Masłów, Kapela Typowy Janus z gminy Górno i młoda Kapela Żeromszczyzna  z gminy Masłów pod kierownictwem Grzegorza Michty. To była wspaniała muzyczna uczta, którą zakończył wspólny występ Kapeli Bukowianie i Kapeli Żeromszczyzna. Artyści  wykonali razem znany utwór, którym poruszyli publiczność ”A my wom zycymy” nawiązujący do pielgrzymki papieża Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku.

Występom artystycznym towarzyszyły też inne atrakcje. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce prezentowało na Jarmarku sprzęt wojskowy na czele z pojazdem bojowym Hamer, Komenda Miejska Policji w Kielcach przygotowała dla chętnych rowerowy tor przeszkód, a gry i zabawy  Osada Średniowieczna z Huty Szklanej.  Na jarmarku nie mogło zabraknąć rzemiosła artystycznego, które prezentowali rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Było też wielu wystawców z całego regionu z różnorodnym rękodziełem ludowym oraz potrawami. Ponadto podczas Jarmarku  prezentowały się na stoiskach gminy Powiatu Kieleckiego. Można było zobaczyć wyjątkowerzemiosło artystyczne i skosztować smacznych dań kuchni regionalnej.

To był wyjątkowy dzień, wielkie święto kultury i tradycji. Dopisała pogoda i publiczność, która tak licznie przybyła na Święty Krzyż. XVI Jarmark Świętokrzyski będziemy zapewne jeszcze długo i ciepło wspominać. DZIĘKUJEMY!!!  

Jarmark Świętokrzyski zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z Miastem i Gminą Nowa Słupia oraz Gminą Bieliny, dzięki gościnności Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Galeria

Aktualności

Seminarium dla policyjnych instruktorów

W ubiegłym tygodniu zakończyło się szkolenie dla policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji zorganizowane przez Wydział Kadr i Szkolenia...

Polecamy