3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSamodzielna turystyka dla każdego

Samodzielna turystyka dla każdego

Zobacz

Pieszo, rowerem, samochodem, a nawet kajakiem – istnieje wiele możliwości uprawiania turystyki. Zauważmy, że również w naszej gminie nie brakuje atrakcyjnych miejsc, które warto zwiedzić, od zabytków, placówek kultury, ośrodków sportowo-rekreacyjnych po urokliwe szczególnie wiosną lasy i inne tereny zielone. Wycieczki duże i małe, choćby spacer po niedzielnym obiedzie, to ciekawe i pożyteczne dla ciała i ducha sposoby spędzenia wolnego czasu. O tym, które miejsca warto odwiedzić w gminie Morawica opowiedział nam Marcin Sołtys – prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”.

Turystykę można uprawiać o każdej porze roku, nie tylko w sezonie wakacyjnym. Przed nami „majówka”, jak aktywnie spędzić te kilka wolnych dni korzystając z atrakcji naszej gminy? Jakie ciekawe miejsca możemy zwiedzić? A może są takie atrakcje, o których nawet nie mieliśmy pojęcia?

Tak się składa, że od kilku lat jestem mieszkańcem gminy Morawica, więc mam okazję z bliska przyglądać się jak gmina pod względem infrastruktury turystycznej się zmienia, a muszę z satysfakcją przyznać, że zmienia się zdecydowanie na plus. Oczywiście nie wolno spocząć na laurach, bo turystyka to stale rozwijająca się gałąź przemysłu i wspólnie musimy dbać o to, aby i w tej dziedzinie starać się trzymać wysoki poziom. Żeby jednak ten wysoki poziom usług turystycznych utrzymać, musimy mieć ofertę, która po pierwsze turystę zachęci by tu przyjechał, po drugie przytrzyma go na naszym terenie jak najdłużej, a wreszcie po trzecie sprawi, że będzie tu wracał.

Ale przed nami „majówka” i zbliżające się wakacje. Nasza gmina oferuje kilka naprawdę ciekawych propozycji, zarówno dla turysty zmotoryzowanego, rowerowego, pieszego i wreszcie wybierającego wypoczynek w wodzie bądź nad wodą. Na niewielkim obszarze dla każdego coś ciekawego się znajdzie. Na dzieci czeka basen, zalew i park linowy w Morawicy a także ZOO Leśne Zacisze, miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji wiele tras rowerowych, na amatorów sportów wodnych czeka Czarna Nida i morawicki zalew. Ja osobiście zafascynowany jestem obiektami związanymi ze śladami bitwy pancernej pod Lisowem i Morawicą, czyli przydrożnymi krzyżami powstałymi z elementów uzbrojenia z czasów II wojny światowej – obiektami ciągle jeszcze mało znanymi, a niezwykle ciekawymi i urokliwymi.

Kolejnym, cały czas jeszcze mało wykorzystanym przez nas obszarem działania, a zarazem niezwykle istotnym jest fakt, że gmina Morawica znajduje się na obszarze Geoparku Świętokrzyskiego UNESCO – uważam, że w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia. Przede wszystkim brakuje świadomości wśród samych mieszkańców gminy, co daje nam przynależność do światowego dziedzictwa UNESCO.

Czy są takie trasy w gminie Morawica, które poleci Pan sympatykom wypraw rowerowych? Korzystając z uroków majowej pogody możemy śmiało wybrać się w podróż i zwiedzić nowe, ciekawe miejsca, lub przypomnieć sobie takie, w których lubiliśmy kiedyś bywać.

Turystyka rowerowa to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin turystyki i o tym musimy pamiętać. Mamy kilka ciekawych tras rowerowych. Według mnie, szczególnie ważną jest ta, która łączy naszą gminę w Kielcami, i nie chodzi tylko o to, byśmy mogli bezpiecznie do Kielc na rowerach dojechać, ale co zrobić, aby do nas ściągnąć rowerowych turystów z Kielc.

Produkt turystyczny Szlak Pancerny to również świetna trasa na wycieczki rowerowe, prowadzi w większości po bocznych, mniej uczęszczanych drogach.

Turystyka indywidulana, to tylko jedna z możliwości. PTTK jest znane od kilkudziesięciu lat z wycieczek zorganizowanych. Jakie korzyści płyną z udziału w takich wydarzeniach?

Zarówno turystyka indywidualna jak i zorganizowana mają swoje plusy i minusy. Przy wycieczkach rodzinnych sami sobie organizujemy czas, ale też sami musimy zatroszczyć się o program wycieczki i ewentualne atrakcje, a przy obecnych cenach paliw ich koszt wcale nie jest niski.

W turystyce zorganizowanej nie musimy się martwić o program wycieczki, rezerwacji poszczególnych zwiedzanych obiektów, wiezie nas autokar, a w dodatku mamy przewodnika, który przekazuje nam turystyczną wiedzę. Na wycieczkach zorganizowanych nawiązuje się też nowe znajomości i panuje miła atmosfera.

W ostatnich latach Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy cyklicznie organizuje spacery z przewodnikiem po naszej gminie, w ramach których uczestnicy mogą bliżej poznać uroki i historię różnych zakątków naszej małej ojczyzny. Czy słyszał Pan o tej inicjatywie i jak ją Pan ocenia?

Inicjatywa wycieczek po gminie dla mieszkańców jest pomysłem trafionym, znam ją bardzo dobrze. Wprawdzie nie udało mi się osobiście być na żadnej z nich, ale prowadzi je mój dobry kolega przewodnik Grzegorz Pabian, z którym organizowaliśmy już wiele różnych imprez turystycznych. Kolega Grzegorz jest wielkim pasjonatom zarówno gminy Morawica jak i Nowiny, szczególnie bliska mu jest turystyka związana z obiektami o charakterze geologicznym i geoturystycznym, ale jak go znam, czego się nie dotknie – robi to profesjonalnie.

Jak samodzielnie planować wyprawy piesze? Korzystać z oznakowanych szlaków, czy spontanicznie wybierać trasę już w trakcie wędrówki? Jakie wyposażenie zabrać na taką wyprawę?

Dla początkującego turysty polecam oczywiście znakowane szlaki turystyczne, które tak są zaplanowane, aby jak najwięcej atrakcji turystycznych połączyć ze sobą. Przez obszar gminy Morawica póki co prowadzi jeden szlak turystyczny koloru zielonego Daleszyce – Chęciny. To około 24 kilometry po naszej gminie. Mogę zdradzić, że są plany powstania drugiego szlaku pieszego w dużej mierze przechodzącego po obszarze naszej gminy, ale więcej o tym może przy innej okazji.

Doświadczony turysta zna swoje możliwości, umie posługiwać się GPS-em czy mapą turystyczną, więc polecam wędrówki po nieznakowanych trasach i odkrywanie nowych, ciekawych miejsc.

Do każdej wycieczki oczywiście trzeba się dobrze przygotować. Najważniejsze, to dobranie odpowiedniego ubioru dostosowanego do warunków atmosferycznych, wygodnego obuwia, zabezpieczenie odpowiedniej ilości napojów oraz posiłku, posiadanie naładowanego telefonu i wreszcie znajomości trasy, którą ma się pokonać – tu posłużą nam mapy, GPS i różnego rodzaju aplikacje turystyczne.

W sezonie wakacyjnym szlaki kajakowe w gminie Morawica są wręcz oblężone nie tylko przez turystów ale także naszych mieszkańców. Co w Pana opinii sprawia, że spływy Czarną Nidą stały się tak popularne?

Można śmiało powiedzieć, że rzeka Czarna Nida to taki nasz skarb, który przepięknie sobie przecina obszar naszej gminy, pokazując piękno krajobrazu wokół niej. Warto zaznaczyć, że jest ona rzeką łagodną, stosunkowo łatwo się nią spływa, na spływ można się wybrać całymi rodzinami. Bardzo się cieszę, że ten rodzaj turystyki jest coraz bardziej popularny i cały czas rośnie liczba instytucji świadczących usługi w tym zakresie. Należy też dbać o rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej wzdłuż rzeki.

Na koniec chciałbym zapytać jak zachęca Pan ludzi, którzy atrakcji turystycznych szukają w odległych miejscach do organizacji wypraw w swojej najbliższej okolicy?

Bardzo ważne jest odpowiedzenie na pytanie, czego turysta oczekuje oraz czy ja jestem w stanie mu to zapewnić. Jeśli ktoś szuka 5-gwiadkowego hotelu z basenem i All Inclusive, to tego u nas raczej nie znajdzie. Ale jeśli będzie szukał ciszy, wypoczynku na łonie natury, pięknych krajobrazów, rezerwatów przyrody, zabytków architektury, możliwości rekreacji i relaksu w otoczeniu lasów czy nad wodą czy pobyt w agroturystyce, to śmiało mogę mu zaproponować atrakcje turystyczne naszej gminy.

 - img_9895.png

Specjalnego wywiadu dla miesięcznika „Wiadomości Morawickie” udzielił Marcin Sołtys prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego „Bartek”

Galeria

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy