Radni z Komisji Edukacji,Kultury, Sportu,Turystyki i Promocji Powiatu przyjrzeli się bliżej uchwałom, które będą podejmowane na sesji Rady Powiatu.
W obradach uczestniczył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, skarbnik powiatu – Anna Moskwa. Spotkanie poprowadził przewodniczący komisji Łukasz Woźniak.
Juz na początku obrad radni: Józef Szczepańczyk i Zenon Janus wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją w szpitalu przy ulicy Prostej w Kielcach oraz w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku i dopytywali wicestarostę co można zrobić by ją zmienić. A chodzi o pozwy składane przez pielęgniarki w sprawie wynagrodzeń wynikających z ustawy.
– Mamy na bieżąco informacje od dyrektorów szpitali na ten temat – mówił wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, który również przyznał, że jest ona niepokojąca. – W obu tych szpitalach jest poważny problem z wypłatą podwyżek dla pielęgniarek, które zostały uchwalone przez Sejm. Dyrektorzy musieli na nowo skalkulować budżet, by zgodnie z prawem zapewnić to minimalne wynagrodzenie, ale po rozmowach z nimi na Zarządzie i tak wiemy, że nie wszystkie te zobowiązania wypłacili i wchodzą w konkflikt. Nie zgadzają się z tak dużymi kosztami utrzymania pielęgniarek. My staramy się pomagać dyrektorom dlatego Rada udzieliła pożyczek na spłatę zobowiazań. Dyrektorzy mają też swoje pomysły na wyjście z tego impasu, ale biorąc pod uwagę fakt że w świętokrzyskiem jest najwięcej pozwów złożonych przez pielęgniarki to nie wygląda to dobrze – mówił wicestarosta.
Radni dopytywali też ile takich pielęgniarek jest w szpitalach powiatowych.
Kolejnym tematem, którym interesował się radny Szczepańczyk była między innymi informacja o wykonaniu planu finansowego rachunku dochodów pochodzących ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19 dla Powiatu Kieleckiego za 2022 r. Radny chciał wiedzieć jak długo będzie działał ten fundusz. – Na razie nie mamy wiedzy, żeby został zlikwidowany. W tym roku są jeszcze środki do wydatkowania, musimy też pamiętać, że mamy środki inwestycyjne, które są w kolejnych latach realizowane więc na najbliższe 2 lata na pewno mamy jeszcze pieniądze do zagospodarowania – opwiadała skarbnik Anna Moskwa.
Radny Szczepańczyk zadawał też szereg pytań dotyczących raportu o stanie realizacji „Strategii Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2030”. Pytał między innymi gdzie na terenie powiatu zostały rozmieszczone czujniki jakości powietrza. – Na naszej stronie internetowej jest mapa z miejscami lokalizacji czujników. Wskazały je gminy. To w sumie 19 miejsc. W każdej gminie jest jeden czujnik więc mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza – informował wicestarosta.
O zmianach w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2023 rok, a także Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2023-2028 opowaidała skarbnik Anna Moskwa.
– Wnosimy autopoprawką środki na realizację projektu – Zwiększenie efektywności nauczania uczniów – uchodźców z terytorium Ukrainy poprzez doposażenie placówki w nowoczesny sprzet komputerowy. Wartośc zadania jest przewidziana na kwotę ponad 174 tys. 807 zł. z czego 170 tys. to wartość dotacji. Zwiększamy dochody o 11 mln 117 tys. a wydatki o kwotę 14 mln 359 tys. Powoduje to zwrost deficytu o 3 mln 242 tys. zł, który zostanie pokryty wolnymi środkami – mówiła skarbnik.
Radni: Szczepańczyk i Janus dopytywali też wicestarostę, między innymi o zagospodarowanie pawilonu nr 2 w Podzamczu.
-Jest pomysł, by na parterze powstało archiwum Powiatowego Urzędu Pracy – wyjaśniał Tomasz Pleban.