3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKomisja bezpieczeństwa obradowała

Komisja bezpieczeństwa obradowała

Zobacz

Przyjęcie sprawozdań komendantów miejskich policji i straży pożarnej z pracy podległych im jednostek w 2022 roku było tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania innym Zagrożeniom.

Na komisji obecni byli: członkowie Zarządu – Stefan Bąk i Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa.

W imieniu Komendanta Miejskiego Policji o pracy i stanie bezpieczeństwa w powiecie kieleckim mówili komisarz Ireneusz Krzepkowski, naczelnik Wydziału Prewencji kieleckiej komendy oraz asp. sztab. Paweł Dziopa z Wydziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Działania strażaków przedstawił brygadier Michał Jankowski, zastępca komendanta miejskiego kieleckiej straży pożarnej oraz brygadier Piotr Sokół.

– Przestępczość w latach 2021-2022 wzrosła, w 2021 było stwierdzonych przestępstw 2515, rok później mam ich 3083. W kategorii przestępstw dominują kradzież mienia (196), samochodów (11), z włamaniem (191). Zdarzają się także rozboje, niestety tu nas statystki wzrosły z 18 do 43, wymuszenia czy bojki są na takim samym poziomie – wylicza Paweł Dziopa. – w 2021 roku mieliśmy stwierdzone 115 przestępstw narkotykowych, rok później odnotowaliśmy ich 170. Wzrosła nam wykrywalność, która kształtuje się na poziomie 95,3 proc.

Przestępczość gospodarcza wzrasta z roku na rok, z 638 w 2021 do 1203 w 2022 roku. – Z ważniejszych działań policji, zaliczyć należy likwidację nielegalnej uprawy konopi. Podczas przeszukania posesji, ujawniono 3 plantacje, na których zabezpieczono łącznie 358 krzewów konopi indyjskiej. Dodatkowo w garażu odnaleziono 10 kg suszu ziela kopii. Zatrzymaliśmy mieszkańca powiatu, który wyroby tytoniowa i alkoholowe bez polskich znaków akcyzy – dodał policjant.

Na terenie powiatu kieleckiego każdego dnia 2022 roku średnio przeprowadzili 59 interwencji, ujawniono 27 wykroczeń, skierowano do służby 47 policjantów prewencji. W okresie 12 miesięcy na gorącym uczynku zatrzymano 241 sprawców. Liczba zagrożeń odnotowana na Krajowej Mapie Zagrożeń to 2021. Najczęściej było to przekraczanie prędkości (1062), nieprawidłowe parkowanie (166) czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 131 przypadków.

– Zdecydowanie zmalała ilość wypadków drogowych. W 2021 było ich 171, rok później 150, mniej było ilość kolizji drogowych ze 2059 do 1713. Ogólna liczba zagrożeń drogowych wynosiła w 2021 – 2230, zaś w roku kolejnym 1863.

Policja wylicza, że zmiana przepisów spowodowała zmniejszenie liczby przypadków łamania przepisów na terenie gmin powiatu kieleckiego. Surowe kary spowodowały, że kierowcy jeżdżą dużo ostrożniej.

Policjanci zabezpieczali także imprezy masowe, widoczni są na stokach narciarskich, patrolują zbiorniki wodne w Chańczy i Cedzynie. W pracy policji ważna jest także profilaktyka, w 2022 roku odbyli 436 spotkań z młodzieżą, 203 spotkania z pedagogami szkól podstawowych.
Radni mieli prośby do policjantów, by patrole pojawiały się w okolicach Nowej Słupi, koło cmentarza. W Nowinach w okolicach znanej prywatnej firmy czy na ulicy Posłowickiej. Radny Andrzej Michalski zaapelował, by policjanci pojawili się w piaskowni w Beczkowie. – Mieszkańcy Bęczkowa skarżą się, że z piaskowni w Górnie wyjeżdżają samochody ciężkie z piachem, jeżdżą przez Bęczków. Na co nie pozwalają przepisy.
Działalność Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej podsumował Michał Jankowski i Piotr Sokół.
– Rok 2022 był rokiem bardzo ciężkim dla strażaków. Odnotowaliśmy blisko 4700 zdarzeń. Z czego 1682 pożary, 2683 miejscowe zagrożenia i 294 fałszywe alarmy. Było bardzo dużo pożarów traw, bo aż 693. Podpalenia – to najczęstsze przyczyny powstawania pożarów. Do tego dochodziły miejscowe zagrożenia, jak niekorzystne warunki atmosferyczne i silne wiatry – mówił Piotr Sokół.
W ostatnim czasie nowe zadania nałożono także na strażaków, chodzi o koordynowanie działań w związku z pojawieniem się uchodźców w Polsce.
– Strażacy mocno zaangażowani byli w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wybuch wojny spowodował kolejne wyzwania, strażacy zaangażowani byli do wyjazdów na granice, rozwoziliśmy uchodźców na terenie całej Polski. Prowadziliśmy działania na wschodniej granicy, pomagaliśmy w transporcie dzieci chorych onkologicznie kontrolowaliśmy budynki, w których mieszkali uchodźcy pod względem bezpieczeństwa obiekty – dodał zastępca komendanta.
Strażacy prowadzili prewencję społeczną. Spotykali się z dziećmi, w szkołach i przedszkolach a także działania kontrolno rozpoznawcze.
Członek Zarządu jak i radni podziękowali policjantom i strażakom za ich codzienną i ciężką służbę.
Przewodniczący komisji Andrzej Michalski w sprawach rożnych zgłosił dwa tematy. Pierwszy dotyczył umieszczenia tablicy pamiątkowej na postumencie. – Tablica miałaby uhonorować zamordowanych 1 marca 1943 roku mieszkańców Celin. Drugi temat dotyczy Klubu Łysica – Bodzentyn, który ma częściowo grunty na terenie powiatu. Klub chciałby mieć w dyspozycji ten grunt – mówił radny.
Na wszystkie pytani odpowiadał Mariusz Ściana.

Nie znaleziono galerii.

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy