W czwartek, 20 kwietnia w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach odbył się wernisaż wystawy dr Lucyny Gozdek „Przestrzeń obecności. Odsłona druga”. Prezentowana wystawa odnosi się do idei twórczości malarstwa i formy materii przestrzennej. W wernisażu wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.
W wernisażu wzięli także udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, radny Sejmiku Województwa Grzegorz Świercz oraz świętokrzyscy parlamentarzyści.
Malarstwo dr Lucyny Gozdek swoją płaszczyzną przybliża się do rzeźby, stanowiąc instalacje, która tworzy trzeci wymiar. Środki artystyczne koloru i kształtu sugestywnie przekraczają granice. Struktura płaskiego płótna i wielowymiarowych form szkła wpływa na subiektywne postrzeganie wizualne. Instalacje połączone z grą światła wprowadzają ruch, który jest dodatkowym oddziaływaniem dzieła.
– Znam twórczość pani Lucyny Gozdek i od wielu lat z przyjemnością przyglądam się jej pracom – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. – Ogromnie się cieszę, że w naszym regionie mamy tak wyjątkowych artystów tworzących oryginalne, nieszablonowe dzieła.
Artystka szczególną uwagę kieruje na zagadnienie rytmu, koloru, formy i materii prac, inspirowanych nietrwałością natury. Powielanie, deformowanie, transformowanie są częścią jej aktywności, w której proces twórczy odnosi się zarówno do natury, jak i do szklanych elementów, podlegającym podobnym lub takim samym procesom. W swoim malarstwie pragnie zawrzeć zderzenie różnych struktur jako symbol przemian w czasie i kruchości materii.
Lucyna Gozdek urodziła się 16 lutego 1971 roku w Staszowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Studiowała w Instytucie Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej. Uprawia malarstwo (olej, akryl, pastel, tusz). Lucyna Gozdek tworzy obrazy olejne i akrylowe, ponadto instalacje ze szkła i szklane obrazy. Artystka czerpie tematy z natury, obserwuje zjawiska, rozproszenie światła, trójwymiarowe kształty, a następnie przenosi na obraz zatrzymane zdarzenia, by uchwycić to, co ulotne w przyrodzie. Artystka harmonijnie uzupełnia malarstwo szklanymi elementami, umiejętnie łączy sztukę z designem. W swojej dotychczasowej twórczości prace malarskie prezentowała m.in. w Krakowie, Sandomierzu, Kielcach, Pińczowie, Toruniu, Rzeszowie, we Lwowie, Winnicy, Użgorodzie, Dniepropietrowsku czy Vikolincu. Artystka zajmowała się działalnością kuratorską oraz koordynacją wystaw na Ukrainie. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków w Pile.
Od lat z dużym sukcesem zajmuje się projektowaniem i produkcją oryginalnych szklanych ozdób świątecznych. Lucyna Gozdek prowadzi w Staszowie fabrykę bombek choinkowych. Firma GMC ze Staszowa wykonuje szklane ozdoby tradycyjną ręczną metodą, dekorowane są przez plastyków. Większość produkcji firmy GMC przeznaczona jest na eksport. Swoje projekty wystawia co roku na międzynarodowych targach Christmasworld we Frankfurcie, gdzie rokrocznie zdobywa po kilkanaście nominacji do towarzyszącej im wystawy Trend Show – prezentacji najwyżej ocenianych projektów.