Zmiana Statutu Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach a także Raport monitoringowy z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ – tymi między innymi tematami zajęła się obradująca dziś pod przewodnictwem Grzegorza Banasia Komisja Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W posiedzeniu wziął także udział zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Janusz. Obrady odbyły się w trybie zdalnym – z użyciem wideokonferencji.
Zmiana Statutu Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach
W związku z przygotowywaniem się przez Województwo Świętokrzyskie do realizacji partnerskiego projektu o roboczej nazwie „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”, który zakłada budowę trasy rowerowej prowadzącej wzdłuż Wisły na odcinku Szczucin – Połaniec i Tarnobrzeg – Sandomierz wraz z infrastrukturą towarzyszącą a także stworzenie sieci miejsc do obsługi ruchu kajakowego i kamperowego nad Nidą, zaistniała konieczność uwzględnienia stosownych zapisów w Statucie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
Wynika to z planowanych do przypisania przez Zarząd Województwa konkretnych zadań jednostce w zakresie tego projektu, którego realizacja w poszczególnych etapach wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej z zakresu planowania i budowy dróg.
Raport monitoringowy z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+
Podczas środowego posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się także z informacją z raportem monitoringowym z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.
Jak czytamy w raporcie, realizacji działań w ramach Strategii 2030 towarzyszyły dwa globalne kryzysy wywołane przez pandemię i agresję Rosji na Ukrainę. Konsekwencje tych wydarzeń dotknęły zarówno sfery gospodarczej, jak i społecznej. Mając na uwadze długoterminowe skutki pandemii oraz wojny, w kolejnych latach wdrażania Strategii priorytetem będzie realizacja działań na rzecz wzmocnienia gospodarki oraz zwiększenia odporności regionu na wyzwania związane z wystąpieniem podobnych sytuacji w przyszłości
Głównym instrumentem, w ramach którego możliwa będzie realizacja tych celów jest program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 2027 z budżetem wynoszącym 1 mld 456 mln EUR. Środki unijne wdrażane w perspektywie 2021-2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na: rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza, służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym.
Przeprowadzona w ramach prac nad przygotowaniem Raportu analiza wskaźnikowa obrazuje różny stopień zaawansowania realizacji założeń SRWŚ 2030 w każdym z celów strategicznych.