Chrzest Polski jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. Sam fakt chrystianizacji kraju przyniósł nam wiele korzyści, włączając nas w krąg cywilizacji judeochrześcijańskiej. Decyzja księcia Polan Mieszka o przyjęciu wiary w Chrystusa z rąk czeskich okazała się kluczową dla rozwoju Polski, na trwałe wiążąc naszą historię z Kościołem. Wzajemna kooperacja sprawiła, że od zarania dziejów kraj był ostoją chrześcijaństwa, prowadząc też silną akcję chrystianizacyjną na innych terenach i broniąc Europę przed ekspansją muzułmańskich sąsiadów.
Starania Mieszka o przyjęciu chrztu wynikały z kilku powodów. Starsza historiografia doszukiwała się w nim chęci odparcia ekspansji niemieckiej na wschód, jednak najnowsze badania wskazują przede wszystkim na potrzebę rozbicia sojuszu Wieletów z Czechami, które zagrażało księciu Polan. Zbliżenie do południowego sąsiada powiodło się, z tego też powodu doszło do małżeństwa Mieszka z Dobrawą, córką księcia Bolesława I Srogiego, które cementowało nowy sojusz polsko-czeski.
Chrzest miał również przynieść państwu Polan włączenie w krąg cywilizacji zachodniej, podnieść jego rangę na arenie europejskiej oraz uporządkować i usystematyzować struktury polityczne i administracyjne. Dzięki chrześcijańskim misjonarzom na terenach polskich rozpowszechnił się klasyczny system prawny, obyczaje oraz język łaciński jako język urzędowy. Pogłębiona chrystianizacja kraju doprowadziła też do budowy okazałych budynków sakralnych oraz powstania i rozrostu administracji kościelnej, czasowo mniej lub bardziej zależnej od władcy. Misjonarze nie tylko nawracali pogan na wiarę chrześcijańską, ale przekazywali również płynące z niej wartości i zapowiadali życie wieczne w raju, które czekać miało na dobrze czyniących. Dorobek cywilizacyjny naszego kraju byłby niemożliwy bez tak dużego zaangażowania Kościoła w proces rozwoju nowopowstałego tworu państwowego.
Trudno precyzyjnie określić moment historyczny przyjęcia chrztu. W historiografii przyjmuje się rok 966, jednak wydarzenie to mogło mieć miejsce zarówno przed, jak i po tej dacie. Miejscem, gdzie Mieszko dokonał tego aktu też nie jest pewne – mógł to być Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, a nawet czeska Praga czy niemiecka Ratyzbona. Jednym z najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych jest dokument Dagome iudex, traktujący o czasach o których mówimy, gdzie historycy dopatrują się przyjęcia przez Mieszka po chrzcie imienia Dagobert, lecz wielu historyków jest sceptycznych w podejściu do tej koncepcji.
Z pewnością jednak Święto Chrztu Polski jest jednym z ważniejszych, jakie widnieją w kalendarzu rocznic związanych z naszą historią. Z tego też powodu Zamek Królewski w Chęcinach zaświeci się w biało-czerwonych barwach, by uczcić to istotne święto. Chcemy w ten sposób upamiętnić niezwykle istotne wydarzenie, które odbyło się ponad dziesięć wieków temu, dokonane przez księcia Mieszka. Dzięki jego decyzji ziemie polskie stały się miejscem rozwoju nowego, silnego państwa na arenie międzynarodowej.