3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaKupujesz samochód z innego kraju? O tym musisz pamiętać

Kupujesz samochód z innego kraju? O tym musisz pamiętać

Zobacz

Zakup auta z zagranicy wciąż cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Auta sprowadzane z innego kraju są nie tylko tańsze, ale też dobrej jakości. O czym pamiętać podczas dokonywania transakcji zakupu takiego pojazdu i jakie obowiązki powinien dopełnić nowy właściciel? 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta z zagranicy? 

Podczas zakupu auta z zagranicy należy zachować szczególną ostrożność. W pierwszej kolejności kupujący powinien sprawdzić wszystkie dokumenty, które wykazują stan pojazdu. Nie warto polegać tylko i wyłącznie na dowodzie rejestracyjnym oraz książce serwisowej przedstawionej przez sprzedawcę. Dobrze jest przeprowadzić przegląd auta, a w razie wątpliwości udać się do zaufanego mechanika, a także sprawdzić historię kupowanego samochodu. W tym celu dokonuje się porównania pomiędzy numerem VIN umieszczonym na tabliczce w samochodzie, a numerem VIN, który znajduje się w okazanych przez sprzedawcę dokumentach. 

Przed zakupem pojazdu należy rozważyć kwestię przewozu auta. Jeśli nie ma możliwości przewiezienia pojazdu samodzielnie, warto skorzystać z usług firm przewozowych, wybierając np.  profesjonalny transport aut w Łódzi, co pozwoli na odebranie samochodu spod umówionego adresu.  

Kupujący powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy auto jest na pewno bezwypadkowe. Warto też sprawdzić stan nadwozia i lakieru oraz zajrzeć pod auto i pod pokrywę w celu sprawdzenia ewentualnych wycieków. Lepiej nie godzić się na umieszczenie w treści umowy kwoty niższej niż w rzeczywistości. Ochroni to kupującego w przypadku domagania się zwrotu pieniędzy od sprzedającego z tytułu wad ukrytych nabytego pojazdu. 

Zakup auta z zagranicy – jakie dokumenty są potrzebne? 

To, jakie dokumenty będą potrzebne podczas zakupu auta z zagranicy, zależeć będzie od źródła zakupu. W przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatnej pierwszym niezbędnym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży (w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron i najlepiej w dwóch wersjach językowych). W przypadku zakupu auta w zagranicznym komisie, kupujący otrzymuje albo fakturę VAT albo rachunek. Bez względu na źródło, kupujący powinien otrzymać od sprzedającego także takie dokumenty jak 

  • kartę pojazdu,  
  • dowód rejestracyjny,  
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta. 

Przewóz auta zakupionego za granicą 

Istnieją trzy sposoby na przewiezienie do Polski auta, które zostało zakupione za granicą. Jeśli pojazd ma ważne ubezpieczenie OC oraz przegląd i nie zostało wyrejestrowane w kraju macierzystym, można poruszać się nim legalnie po polskich drogach przez kolejne 30 dni od przekroczenia granicy. 

W przypadku, gdy pojazd został wyrejestrowany przez właściciela auta (jak ma to miejsce często w przypadku sprzedaży przez komisy), oprócz ważnego ubezpieczenia OC (np. krótkoterminowego) oraz przeglądu, nowy właściciel jest zobowiązany do zakupu tymczasowych tablic wywozowych. Ważność takich tablic waha się w przedziale od 5 do 30 dni, zezwalają na poruszanie się przez ten czas po polskich drogach. Istnieje też możliwość przewozu auta lawetą – zwłaszcza, jeśli auto nie ma aktualnego przeglądu, tymczasowego OC czy tablic wywozowych. Przewóz pojazdu lawetą sprawdza się doskonale, kiedy kupujący nie ma zamiaru osobiście odbierać auta. 

Auto sprowadzone z zagranicy – rejestracja i ubezpieczenie 

Na kupującym, który sprowadził auto zza granicy, ciąża dwa podstawowe obowiązki – zarejestrowanie pojazdu oraz jego ubezpieczenie. Do zarejestrowania auta wymagane jest posiadanie przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego takich dokumentów jak: 

  • karta pojazdu, 
  • dowód badania technicznego, 
  • inne dokumenty dotyczące pojazdu. 

Jeśli krajem macierzystym auta jest jedno z państw należących do EFTA lub UE, konieczność tłumaczenia dowodu rejestracyjnego najczęściej nie zachodzi. Kupujący zobowiązany jest także do zapłaty podatku akcyzowego i przeprowadzenia w stacji kontroli pojazdów badania technicznego auta. Mając ww. dokumenty oraz dowody wpłaty, kupujący udaje się do wydziału komunikacji i składa wniosek w celu zarejestrowania pojazdu. Ostatni krok po zakupie auta z zagranicy to wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Powinno ono zacząć obowiązywać najpóźniej w dniu, w którym pojazd został zarejestrowany. 

Aktualności

Polecamy