3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaGmina Strawczyn z dofinansowaniem na utylizację azbestu. Mieszkańcy mogą składać wnioski!

Gmina Strawczyn z dofinansowaniem na utylizację azbestu. Mieszkańcy mogą składać wnioski!

Zobacz

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisał umowy z samorządami województwa świętokrzyskiego na łączną kwotę ponad 6 milionów złotych. W ramach tych środków będą prowadzone działania związane z utylizacją azbestu. Wśród beneficjentów programu znalazła się także gmina Strawczyn, która pozyskała na ten cel 200 tysięcy złotych. Mieszkańcy już mogą ubiegać się o uzyskanie pomocy w pozbyciu się szkodliwego pokrycia dachowego.

Podczas konferencji, która odbyła się w siedzibie WFOŚiGW w Kielcach, prezes Ryszard Gliwiński podkreślał, że mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z pomocy muszą zgłosić tę potrzebę w gminie. – Mieszkańcy zgłaszają, że posiadają niebezpieczne materiały. Zdejmują pokrycia dachu, zgłaszają do urzędu gminy, z kolei samorządy występują do WFOŚiGW z wnioskiem w sprawie zawarcia umowy na usunięcie azbestu – mówił Ryszard Gliwiński. Zapowiedział też, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony dodatkowy nabór dla gmin, którym nie udało się pozyskać wsparcia na te działania.

Gmina Strawczyn otrzymała na ten cel 200 tysięcy złotych. – To jest duże wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli pomóc mieszkańcom w pozbyciu się szkodliwych pokryć dachowych. Zamierzamy też aplikować o kolejne środki, tak aby każdy, kto potrzebuje takiej pomocy, mógł z niej skorzystać. Chcemy zadbać o to, aby azbest nie trafiał na dzikie wysypiska śmieci, a był utylizowany zgodnie z przepisami, nikomu nie zagrażając. Warto tu podkreślić, że dofinansowanie dla tego działania jest na poziomie stu procent kosztów. – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Podczas podpisania umów obecni byli parlamentarzyści, którzy podkreślali, jak ważny jest to projekt. – Cieszy mnie, że prezes WFOŚiGW zapowiedział kontynuację tego programu w tym roku. Widać, że pieniądze są dobrze wydawane, bo bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem nie tylko w ujęciu międzynarodowym, ale również lokalnym – mówiła poseł Agata Wojtyszek.

Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że program jest potrzebny w celu poprawy warunków życia mieszkańców polskiej wsi. – To właśnie w najmniejszych miejscowościach nadal można znaleźć wiele miejsc, gdzie są wyroby z azbestu. Nie brakuje ich też w budownictwie miejskim. Pora, aby azbest jak najszybciej zniknął z naszego krajobrazu i środowiska – podkreślał senator Krzysztof Słoń.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą gminy muszą pozbyć się azbestu ze swoich terenów i go zutylizować do końca 2032 roku. Poseł Bartłomiej Dorywalski mówił, że samorządy mają nadal dużo do zrobienia w tym zakresie. – Jak wiemy, jest to substancja rakotwórcza, szkodliwa dla zdrowia. Dlatego musimy walczyć z tym reliktem PRL-u. Mimo upływu wielu lat samorządy wciąż potrzebują wsparcia w likwidacji azbestu – podsumował poseł Bartłomiej Dorywalski.

Mieszkańcy gminy Strawczyn mogą zgłaszać potrzebę wywozu i utylizacji azbestu w Urzędzie Gminy w Strawczynie.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy