3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKonferencja inaugurująca projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023” 

Konferencja inaugurująca projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023” 

Zobacz

– Jak Internet pomaga mi w codziennym życiu? – taki spot reklamowy przygotują najstarsi uczestnicy jedenastej edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023″. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Poza konkursem dla uczniów przewidziane są lekcje poświęcone mądremu i bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i spotkania policjantami. Konferencja inaugurująca projekt odbyła się 6 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jego organizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Departament IT, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Allegro.pl. W konferencji wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.

Ponadto w poniedziałkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in.: wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Robert Janus oraz dyrektor ŚCDN Małgorzata Łakomiec.

– Należy uczulać młodzież i jej wychowawców na negatywne konsekwencje niefrasobliwego korzystania z Internetu. Sieć internetowa i komunikacja z jej wykorzystaniem są dziś powszechne, dlatego powinniśmy uczyć młodzież zachowań bezpiecznych, które pozwolą jej bezpiecznie szybować w internetowej chmurze – mówił w Wojewódzkim Domu Kultury marszałek Andrzej Bętkowski.

Konferencji inaugurującej projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023” towarzyszył szereg wykładów poświęconych bezpieczeństwu w sieci internetowej. „W sieci internetowego pająka” – taki tytuł nosił wykład Łukasza Niewczasa ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach poświęcony uzależnieniom behawioralnym dzieci i młodzieży”, z kolei dr Monika Wojtkowiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wygłosiła wykład pt. „(Nie)bezpieczna e-społeczna rzeczywistość (nie)dostępna” a aspirant Przemysław Nowak z Komendy Wojewódzkiej Policji przybliżył odpowiedzi na pytanie „Cyberprzestrzeń – kraina możliwości czy pole minowe?”. Ponadto o realizacji jedenastej edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023” opowiedziały Katarzyna Pluta i Anna Trawka ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Monika Świercz z Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt będzie trwał do 16 czerwca br. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem projektu jest m.in. upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.

Wśród głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 jest rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych oraz wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

W ramach projektu zorganizowany zostanie m.in. specjalny konkurs w trzech kategoriach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W kategorii pierwszej – uczniowie klas I–III szkół podstawowych przygotują indywidualnie pracę plastyczną na temat „Bezpieczny Internet – ważna sprawa – super nauka i zabawa”, zaś w kategorii drugiej – uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych przygotują prezentację na temat „Czy wiecie, co dzieje się w wirtualnym świecie?”. Z kolei w kategorii trzeciej uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotują spot reklamowy na temat „Jak Internet pomaga mi w codziennym życiu?”.

Dla zwycięzców konkursu przewidziane zostały bardzo atrakcyjne nagrody i wyróżnienia. Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii przyznana zostanie nagroda rzeczowa dla każdego ucznia w wysokości do 2000 złotych, za zajęcie drugiego miejsca – nagroda rzeczowa do 1800 złotych, zaś za zajęcie trzeciego – do 1500 złotych. Ponadto za zdobycie wyróżnień wręczone zostaną nagrody rzeczowe o wartości do 150 złotych.

Szkoły, które zgłosiły się do realizacji projektu organizować będą spotkania funkcjonariuszy policji z uczniami związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich. Dodatkowo w wybranych szkołach w spotkaniach będzie współuczestniczył przedstawiciel Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a w szkołach ponadpodstawowych prowadził je będzie przedstawiciel firmy Allegro, który omówi zagadnienia związane z bezpieczeństwem transakcji internetowych.

Więcej informacji o projekcie i konkursach realizowanych w jego ramach – na stronie internetowej ŚCDN.

 

Galeria

Aktualności

Zimowa aura, kierowco zachowaj ostrożność!

Trudne warunki atmosferyczne to jedna z wielu przyczyn, przez które bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych. Dostosowanie prędkości, zachowanie...

Polecamy