W dniach 23-24 lutego w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyło się ogólnopolskie spotkanie koordynatorów regionalnych EDD. Choć wydarzenie planowane jest na wrzesień, to już teraz trwają intensywne prace nad tym największym przedsięwzięciem kulturalnym w Europie. Dwudniowe spotkanie koordynatorów regionalnych EDD odbyło się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Muzeum Zamkowe w Malborku.
Dwudniowa sesja była okazją do wymiany doświadczeń z ubiegłorocznej edycji projektu i podsumowania 1200 wydarzeń w całej Polsce. Omówiono również plany dotyczące tegorocznej edycji EDD, która odbędzie się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Tegoroczne hasło, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wpisując się również w temat przyjęty dla całej Europy.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Głównym celem wydarzenia jest edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, EDD to dzielenie się pasją.
Spotkanie koordynatorów – zdjęcie zbiorowe
Zapraszamy do wzięcia udziału w EDD 2023 i przygotowania wydarzenia związanego z historią i zabytkami twojego miejsca. Europejskie Dni Dziedzictwa to największe wydarzenie kulturalno-edukacyjne na naszym kontynencie.
Tegoroczna kulminacja Europejskich Dni Dziedzictwa, zaplanowana jest na drugi i trzeci weekend września (9 – 10 IX i 16 – 17 IX).
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów działalności jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków.
Więcej informacji na:
- strona: www: nid.pl
- facebook: Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa
- twitter: Narodowy Instytut Dziedzictwa
- instagram: https://www.instagram.com/nid.pl
Regionalny koordynator: dr Katarzyna Jedynak tel.: 41 395-10-52