Ponad pięćdziesiąt osób zainteresowanych zarządzaniem oraz zrównoważonym rozwojem w dziedzictwie kulturowym uczestniczyło w dniu 9 lutego 2023 r. w spotkaniu kończącym i podsumowywującym pięcioletni okres wdrażania europejskiego projektu “Keep ON – Effective policies for durable and self-sustainable projects in the cultural heritage sector”, czyli skuteczne polityki regionu dla zapewnienia trwałości i zwiększonej efektywności projektów z sektora dziedzictwa kulturowego“.
Organizatorem wydarzenia była instytucja INORDE – Instytut Rozwoju Gospodarczego Prowincji Ourense w Hiszpanii, która jest liderem ww. projektu. Spotkanie to zgromadziło przedstawicieli regionów partnerskich projektu z Polski (Województwo Świętokrzyskie), Grecji, Holandii, Portugalii, Włoch i Chorwacji, a także interesariuszy projektu, dzięki czemu była możliwość wymiany doświadczeniami i wiedzą w celu wyciągnięcia wniosków pozwalających na bardziej efektywne rozwiązania w obszarze polityki regionalnej skupionej wokół dziedzictwa kulturowego w okresie programowania 2021-2027.
Konferencja upowszechniająca rezultaty projektu odbyła się w Auli Magna José Ángel Valente na Wydziale Studiów Biznesowych i Turystyki Uniwersytetu w Vigo w Kampusie Ourense, a uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych obszarów administracji prowincji Ourense, Galicyjskiej Agencji Turystycznej, władze uczelni, lokalni interesariusze oraz partnerzy projektu.
– W ciągu tych pięciu lat pracy udało nam się skutecznie wymieniać doświadczeniami, dobrymi praktykami z partnerami, zorganizować liczne spotkania, seminaria i warsztaty w celu zebrania doświadczeń i wiedzy ekspertów. Na podstawie tego wszystkiego byliśmy w stanie opracować plan działania, który zostanie tu dziś przedstawiony, zawierający trzy konkretne propozycje włączone do przygotowywanego programu POCTEP w Hiszpanii” – wyjaśnił Rosendo Fernández Prezes Inorde.
W trakcie wydarzenia wszyscy partnerzy projektu dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, aby wyciągnąć wnioski, które umożliwią postęp w doskonaleniu polityk i instrumentów współpracy w tej dziedzinie. Trzy działania zaproponowane przez Województwo Świętokrzyskie przedstawiła Liliana Krężołek, koordynator projektu KEEP ON, realizowanego w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Istotną częścią tego spotkania była również partycypacja lokalnych interesariuszy z obszaru dziedzictwa kulturowego z poszczególnych regionów zaangażowanych w projekt. Region świętokrzyski reprezentował Marcin Konopka z Muzeum Wsi Kieleckiej, który w swoim wystąpieniu skupił się na zrównoważonym rozwoju instytucji kultury na przykładzie Muzeum.
Ponadto, w ramach tego międzynarodowego wydarzenia, w dniu 8 lutego 2023 r. Inorde zorganizowało wizytę studyjną z partnerami projektu i interesariuszami w miejscowości Vilanova dos Infantes jako miejscu, w którym corocznie odbywają się obchody “Raigame”. Jest to jeden z przykładów dobrych praktyk zarządzania dziedzictwem kulturowym, który został zidentyfikowany w prowincji Ourense w ramach projektu Keep On. Podczas wizyty, uczestnicy mieli okazję poznać – w towarzystwie burmistrza i technika kultury Rady Celanova – działania realizowane w miejscowości Celanova mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i dbanie o wartości lokalnej tradycji, korzenie i etnografię.
Tego samego dnia odbyło się również ostatnie posiedzenie Komitetu Sterującego projektu, podczas którego partnerzy projektu skupiali się na kwestiach związanych z zamykaniem projektu, zasadami i planami rozliczenia, raportowania oraz podsumowania realizacji merytorycznych założeń i wskaźników.
Partnerami projektu “Keep On” są: Region Świętokrzyski (Polska), Gmina Paggaio (Grecja), Gmina ‘s-Hertogenbosch (Holandia), ADRAT – Associação de Desenvolvemento da Rexión do Alto Tâmega (Portugalia), LAMORO – Agencja Rozwoju Langhe Monferrato i Roero (Włochy), IRMO – Instytut Rozwoju i Stosunków Międzynarodowych (Chorwacja) oraz INORDE (Hiszpania).
Projekt KEEP ON realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Interreg Europa 2014-2020 w partnerstwie z siedmioma krajami europejskimi, gdzie Województwo Świętokrzyskie – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest jedynym polskim partnerem projektu.