W wigilię Wszystkich Świętych – 31 października 2022 roku, w kościele parafialnym w Brzezinach odbyła się historyczna uroczystość – Obraz Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych z ołtarza głównego zyskał nowe, złoto-srebrne szaty. Podczas mszy świętej o godz. 17:00 biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił nowe szaty i dokonał koronacji wizerunku Królowej Wszystkich Świętych.
Parafia w Brzezinach swoje istnienie datuje od 1440 r. Wówczas na Górze Siedliskowej wybudowano drewniany kościółek pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Wniebowzięcia. Od 1646 r. świątynia przerodziła się w kościół murowany, a od XVIII wieku wOłtarzu Głównym -z relikwiami św. Euzebiusza i Krescencjusza, znajdował się obraz ze szkoły bizantyjskiej z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku.Brzeziński wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem w swoim rycie nawiązuje do hodegetrii Matki Bożej Śnieżnej – Salus Populi Romani w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się już, co najmniej od 300 lat. Wierni przez wieki dekorowali go koronami, sukniami, perłami, a wokół zawieszali liczne wota, które nie przetrwały przez zawieruchy wojenne.
W 3. niedzielę Wielkiego Postu, w 2021 roku rozpoczęła się zbiórka biżuterii i ofiar na wykonanie nowych szat wotywnych dla Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Wykonanie dzieła zostało zlecone Pracowni Drapikowski Studio – utytułowanego złotnika i bursztynnika, którego działa sztuki sakralnej znajdują się na całym świecie. Artyści z tej pracowni wykonywali m.in. suknie dla Ikony Jasnogórskiej.
W nieco ponad rok, z przekazanych datków przez parafian, udało się zrealizować podjętą przez ks. proboszcza Józefa Knapa inicjatywę.
Uroczystości koronacyjne odbyły się 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych. Piękna oprawa uroczystości była misternie przygotowywana, a ten historyczny moment poprzedziły niezwykle ważne wydarzenia. W sobotę, 29 października, odśpiewano Akatyst o NMP (najstarsza pieśń ku czci Maryi)- po raz ostatni wówczas wizerunek Matki Bożej w ołtarzu głównym, ubrany był w wiekowe, dotychczasowe szaty. W niedzielę 30 października wUroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, na mszy o godz. 10:00 bp Andrzej Kaleta wprowadził relikwie rzymskich męczenników Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy przekazane przez abpa Tadeusza Wojdę, a jeszcze tego samego dnia, wieczorem osoby konsekrowane pochodzące z parafii w Brzezinach wniosły do kościoła obraz z nowymi już szatami.
Punktem kulminacyjnym były uroczystości koronacyjne, które odbyły się w poniedziałek 31 października. Podczas mszy świętej o godz. 17:00 biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił nowe szaty i dokonał koronacji wizerunku Królowej Wszystkich Świętych.
W uroczystościach wzięli udział zaproszeni księża, władze samorządowe na czele z burmistrzem Marianem Burasem, strażacy ochotnicy z OSP w Brzezinach, OSP w Kowali, OSP w Nidzie, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych w Brzezinach i Kowali, poczet sztandarowy Kopalni Lafarge, zespoły folklorystyczne „Brzezinianki” i „Nidzianecki”, schola św. Stanisława Kostki w Brzezinach, Chór parafialny oraz licznie zgromadzeni parafianie.
W homilii, bp Jan Piotrowski mówił „Człowiek kształtuje siebie i wzrasta wewnętrznie za pomocą łaski. To Bóg jest artystą, który rzeźbi piękno człowieka. Dziś nowoczesnym językiem moglibyśmy powiedzieć, że to w ręku Boga znajduje się laser łaski, który nas wygładza, upięknia, uszlachetnia. Aby tak, jak pisał św. Paweł w Liście do Galatów, z naszego serca pochodziła serdeczność, dobroć, uprzejmość, życzliwość, cały zespół cnót, które sprawiają, że już o kimś tu na ziemi możemy powiedzieć – on taki dobry, on święty.”
W procesji z darami do ołtarza wierni wnosili: kwiaty, złotą obrączkę, sadzonkę dębu, świecę, chleb, wodę i wino, 200 różańców, które są darem na misje, ornaty. Na zakończenie uroczystości eucharystycznychodbyła się procesja wokół kościoła, podczas której śpiewanoLitanię do Patronów Brzezińskich, a młodzież niosła wizerunki świętych i błogosławionych,. Należy podkreślić, że w brzezińskiej świątyni znajduje się już ok 90relikwiarzy świętych i błogosławionych. Na zakończenie tego uroczystego dnia odbyło się „Świętych Obcowanie”, czyli czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, w otoczeniu świętych ukrytych w relikwiarzach oraz przed obrazem ukoronowanej Matki Bożej.
Nowe szaty zostały wykonane w srebrze, starymi technikami złotniczymi. Na złoconej szacie Maryi widoczne są kwiaty występujące na terenie Palestyny oraz lilie – symbolizujące miłość i piękno oraz czystość i Niepokalane Poczęcie. Na szacie Chrystusa wyryto kwiaty roślin tj. czystek kreteński, parolist krzaczasty, oraz gatunek krzewu ciernistego – są to rodzaje roślin, których pyłki znaleziono na Całunie Turyńskim, a według Ewangelii niewiasty przyniosły te rośliny, aby zabalsamować ciało Jezusa. W obrazie, dzieciątko Jezus trzyma Księgę Starego Testamentu, która na okładce symbolizowana jest pięcioma kamieniami – jest to znak, że przyjście na świat Zbawiciela zostało zapowiedziane w Starym Testamencie, a On łączy Stare i Nowe Przymierze.
Głowy Maryi i Jezusa zdobią odrębne elementy – korony. W centralnym miejscu korony Maryi umieszczony jest kamień z Groty Zwiastowania w Nazarecie, a pozostałe zdobienia to kamienie szlachetne, w barwach niebieskich – szafiry i akwamaryny oraz perły. Użyto również bursztynów, które układają się w kształt lilii andegaweńskich, symbolizujących królewskość Matki Bożej. Maryjną koronę wieńczy gołębica – znak Ducha Św. Na koronie Jezusa, w centralnym miejscu, umieszczony jest kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie, z miejsca Zmartwychwstania. W jej zdobieniu użyto rubinów, których czerwień oznacza cierpienie, Zmartwychwstanie, ale także godność królewską. W koronie znajdują się również perły, które jako klejnoty organiczne symbolizują ból, cierpienia, wiarę i Zmartwychwstanie, gdyż choć tworzący je perłopław sam umiera, jednak rodzi cenny skarb. Na szczycie korony umieszczony został rubinowy krzyż, znak Zbawienia, nazywany również „Testamentem Bożej Miłości”. Nad nimbami umieszczonych jest 12 gwiazd, nawiązujących do treści Apokalipsy św. Jana.
Niezwykłą wartością duchową, która została umieszczona w szacie Maryi, stanowią tulejki, w których znajdują się osobiste modlitwy parafian.
„…O, Słowo, przebywające w pełni doczesności.
Ty nie opuszczasz wieczności swej wcale.
Jesteś wśród nas nieogarnione.
Albowiem Boskie ku nam zejście nie było tylko zmianą miejsca
te narodziny z Dziewicy – co Boga pełna słucha naszych głosów…”
(Akatyst do NMP)
Monika Malicka