3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościAkademicka Fundacja Staropolska wraz z samorządem gminy Mniów wsparła głuchoniemą rodzinę. Mają...

Akademicka Fundacja Staropolska wraz z samorządem gminy Mniów wsparła głuchoniemą rodzinę. Mają teraz nowy dom

Zobacz

Pochodzące z gminy Mniów głuchonieme małżeństwo z trójką małych dzieci właśnie rozpoczęło nowe życie. Wszystko dzięki pomocy Akademickiej Fundacji Staropolskiej, która przy wsparciu samorządu gminy Mniów wyremontowała mieszkanie znajdujące się w budynku Szkoły Podstawowej Specjalnej w Wólce Kłuckiej. Rodzina już zamieszkała w bardzo dobrych warunkach, a swój stary dom zamierza stopniowo remontować. Stworzone nowe możliwości pozwoliły im na postawienie sobie konkretnego celu, a jego osiągnięcie będzie oznaczało dla nich lepsze życie.

Pani Marzena i pan Sebastian są głuchoniemym małżeństwem. Wraz z trójką małych dzieci w wieku lat pięciu, trzech i z półrocznym maleństwem oraz z rodzicami pana Sebastiana mieszkali do tej pory w starym domu w Cierchach. – Warunki były naprawdę trudne. Ze względu na małą powierzchnię i dużą ilość osób tam mieszkających ciężko było przeprowadzić jakikolwiek remont – mówi kierownik GOPS w Mniowie, Irena Skowron.

Rodzina wiosną tego roku zgłosiła się do Urzędu Gminy w Mniowie o pomoc i ewentualny przydział mieszkania socjalnego. – W związku z tym, że gmina nie posiada takich mieszkań, które zapewniałyby bezpieczeństwo i godziwe warunki do zamieszkania, władze gminy Mniów zwróciły się z prośbą do Akademickiej Fundacji Staropolskiej o objęcie rodziny pomocą. Staropolska Akademia Nauk Stosowanych od 2016 roku wynajmuje od gminy budynek po dawnej szkole w Wólce Kłuckiej, gdzie wraz z Akademicką Fundacją Staropolską prowadzi Akademickie Przedszkole Integracyjne „Dziecięca Osada”, przy którym funkcjonuje także Podstawowa Szkoła Specjalna. W międzyczasie przeprowadziliśmy termomodernizację budynku, dając mu tym samym drugie życie i możliwość nauki dla najmłodszych. W obiekcie tym są również dwa mieszkania, które do tej pory pełniły funkcję archiwum. W związku z zaistniałą sytuacją i chęcią pomocy potrzebującej rodzinie, uczelnia postanowiła zakupić pawilon zewnętrzny i przenieść tam archiwum z jednego z mieszkań, które przy aktywnym współudziale gminy udało się wyremontować i wyposażyć. Jest nowa podłoga, ściany zostały odmalowane, powstała też łazienka – mówi Marta Mosiołek, prezes Akademickiej Fundacji Staropolskiej oraz kanclerz Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych.

25 października, prezes Akademickiej Fundacji Staropolskiej Marta Mosiołek w obecności wójta Piotra Wilczaka, kierownik GOSP w Mniowie Ireny Skowron oraz kierownik referatu Gospodarki Komunalnej Anety Kozieł i notariusza Piotra Doroz podpisała umowę wynajmu mieszkania głuchoniemej rodzinie z Cierch, która klucze odebrała dzień później z rąk dyrektor Akademickiej Fundacji Staropolskiej Agnieszki Ferenc-Mitręgi. Przy podpisaniu umowy, ze względu na dysfunkcje podopiecznych, obecna była także Joanna Loeffler–Mazur, ekspert i biegły tłumacz języka migowego. – Na wniosek wójta Piotra Wilczaka rodzina jest zwolniona z czynszu. Ponosi jedynie koszty opłat eksploatacyjnych za prąd, wodę i ogrzewanie. Wyremontowane mieszkanie, w jakim zamieszkała głuchoniema rodzina ma 62 metry kwadratowe i zapewnia bezpieczne warunki funkcjonowania rodziny wraz z dziećmi. Dwoje z nich w wieku pięciu i trzech lat zostanie przyjętych do Akademickiego Przedszkola Integracyjnego, a Akademicka Fundacja Staropolska podejmie starania o zatrudnienie głuchoniemego ojca rodziny w Fundacji w charakterze pracownika gospodarczego – poinformowała prezes Marta Mosiołek.

Umowa wynajmu mieszkania została podpisana na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia. – W tym czasie małżeństwo przeznaczy pozyskiwane miesięcznie środki na remont i modernizację swojego starego domu rodzinnego lub na zakup kontenera modułowego i zaadoptowanie go na dom, aby móc się usamodzielnić. W tym zakresie będą mogli także liczyć na pomoc naszej Fundacji i to nie tylko doradczą. Nie wykluczamy przeprowadzenia akcji charytatywnej na ten cel – zapowiada prezes Marta Mosiołek.

Rodzina już zamieszkała w komfortowych warunkach. Nie tylko oni nie kryli radości z podpisania umowy na wynajem. – Jako gmina jesteśmy bardzo wdzięczni, że Akademicka Fundacja Staropolska odpowiedziała na naszą prośbę i bez wahania postanowiła pomóc potrzebującej rodzinie z dziećmi z terenu naszej gminy. Wspólnie udało nam się stworzyć dla nich godne do zamieszkania warunki. Jestem przekonany, że będzie to początek nowego życia, otwierający przed tą kochającą się przecież rodziną nowe możliwości i dający im nadzieję na lepszą przyszłość w godnych warunkach. Teraz ich celem będzie dążenie do wyremontowania swojego starego domu i powrót do niego. Przy współpracy z Fundacją będziemy im w tym pomagać – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy