<!– [if gte mso 9]><xml> </xml><![endif]–><!– [if gte mso 9]><xml> Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE </xml><![endif]–><!– [if gte mso 9]><xml> </xml><![endif]–><!– [if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:”Calibri”,sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:”Times New Roman”; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} <![endif]–>
Delegacja z powiatu kieleckiego z wicestarostą Tomaszem Plebanem i członkiem Zarządu Mariuszem Ścianą wzięła udział w wyjeździe do Austrii. Spotkanie wiązało się m.in. z projektem praktyk zawodowych, który uczniowie Powiatowego Zespół Szkół w Chmielniku realizują właśnie w Austrii.
W skład delegacji weszli: Tomasz Pleban – Wicestarosta Kielecki, Mariusz Ściana – Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Paweł Wójcik – Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik, Magdalena Wójcik – Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego UMiG, Sławomir Wójcik – dyrektor PZS w Chmielniku i nauczyciele ze szkoły Milena Jarek i Robert Gajek.
W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie parku technologicznego w Stainz. Goście z Polski zobaczyli, jakie warunki do działalności mają w nim firmy i spotkali się z Manfredem Kainzem, Konsulem Honorowym RP w Austrii. Zorganizowano również spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych branży elektrycznej i OZE w Voitsberg. Podczas zagranicznej delegacji rozmawiano też o partnerstwie gmin Stainz – Chmielnik. Przedstawiciele powiatu kieleckiego odwiedzili też firmy, w których uczniowie PZS w Chmielniku, w ramach jednego z projektów, odbywają praktyki zawodowe.
Projekt nosi nazwę: „Innowacyjna praktyka zawodowa dobrym startem w dorosłość”. Jego celem jest umożliwienie uczniom lepszego przygotowania się do warunków, jakie panują na europejskim rynku pracy. Uczestnicy mają okazję, żeby zapoznać się z organizacją i techniką pracy przedsiębiorstw gastronomicznych, hotelarskich, informatycznych i mechanicznych, a także rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz językowe, poznać walory turystyczne, kulturowe i historię kraju, w którym odbywają staż.
Beneficjentami projektu jest 40 uczniów (I grupa 20 uczniów uczestniczyła w projekcie IX/X 2021, II grupa 20 uczniów w bieżącym roku szkolnym w terminie od 19.09.2022 – 14.10.2022) z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum informatycznego, technikum hotelarskiego i technikum pojazdów samochodowych.