3.5 C
Kielce
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPowiat ze stanowiskiem o repraracje

Powiat ze stanowiskiem o repraracje

Zobacz

Odbyła się sesja Rady Powiatu w Kielcach, podczas której radni przyjęli stanowisko w sprawie poparcia działań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Stanowisko Rady Powiatu w Kielcach związane jest z działaniami rządu podjętymi w celu uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia. Na początku września w Warszawie zaprezentowany został „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Obrazuje on skalę strat dla Polski i jest wynikiem prac parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w Trakcie II wojny światowej i ekspertów różnych dyscyplin wiedzy.

Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. W uchwale Sejm RP „wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

Stanowisko złożył Klub Prawa i Sprawiedliwości. Czytamy w nim m.in., że rada popiera działania polskiego rządu zmierzające do wystąpienia do Niemiec w sprawie reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej. W stanowisku wskazano, że „wieś kielecka była szczególnie dotknięta bestialstwem niemieckim, którego przykładem były tzw. „pacyfikacje hubalowskie”. W wyniku tych działań 712 osób rozstrzelano, spalono 600 zagród, niszcząc doszczętnie wsie: Gałki, Hucisko, Szałas Stary i Skłoby.

W Stanowisku Rady Powiatu dotyczącej reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej wskazano również, że: „według różnych szacunków na Kielecczyźnie w latach 1939 – 1945 Niemcy i podporządkowane im oddziały innych narodowości, zamordowali 112997 osób, aresztowano czasowo 83328 osób, do obozów koncentracyjnych trafiło 70276 osób, a na przymusowe roboty wywieziono do III Rzeszy 215382 osoby. Masowych egzekucji (powyżej 10 osób) Niemcy przeprowadzili 221, mordując przy tym 4300 osób”.

– Nie było w 1939 roku kraju hitlerowskiego, faszystowskiego czy nazistowskiego. Nie było takiego kraju w 1945 roku. W 1939 roku napadli nas Niemcy, nie faszyści, nie naziści i nie hitlerowcy. I musimy o tym pamiętać. To stanowisko, by Polski Rząd domagał się reparacji wojennych od Niemiec jest zasadne – mówił starosta.

Kieleckie wsie, podobnie jak cały nasz kraj, mocno ucierpiały w skutek wojennych działań Niemców. – Dlatego jesteśmy przekonani o ich moralnym obowiązku naprawy wyrządzonych krzywd – mówi Mirosław Gębski starosta kielecki, nawiązując do stanowiska Rady Powiatu w Kielcach.

 

– Straty, jakie ponieśliśmy w wyniku niemieckiej napaści i okupacji są nieodwracalne. To nie tylko straty materialne, finansowe. To również ogromne straty w dziedzinie kultury, sztuki, edukacji, nauki i infrastruktury. Dokonane w latach 1939 – 1945 zniszczenia bez żadnej wątpliwości znacząco wpłynęły na rozwój całego naszego kraju, pochłaniając przy tym miliony ludzkich istnień. Nie ma w Polsce rodziny, której nie dotknęłaby II wojna światowa. Dlatego jesteśmy zdania, że za wszystkie te szkody należy nam się rekompensata – podkreślił Mirosław Gębski. 

W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący odwołania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach Roberta Kaszuby. W tym celu powołano komisję skrutacyjną, w której skład weszli przewodniczący Paweł Gratka, Anna Kosmala i Cezary Majcher.

Przeprowadzono tajne głosowanie, w wyniku którego odwołano z funkcji wiceprzewodniczącego. Głosowało 27 radnych, 14 było za, 12 osób było przeciw, jeden głos był nie ważny.

 Przed glosowaniem, głos zabrał Robert Kaszuba głos zabrał w swojej sprawie. – Za odmienny głos chcecie mnie ukarać – mówił. W obronie wiceprzewodniczącego, imieniu klubu PSL głos zabrał Michał Godowski, który apelował do radnych, by podejmowali dobre decyzje przy glosowaniu.

Galeria

Aktualności

Wręczono odznakę „Ponurego”

Dziś na leśnej polanie „Wykus” Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp....

Polecamy