3.5 C
Kielce
środa, 18 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności„Zobaczyć Lili – autystyczna, autentyczna historia”. Za nami wyjątkowy turniej gwiazd w...

„Zobaczyć Lili – autystyczna, autentyczna historia”. Za nami wyjątkowy turniej gwiazd w Strawczynie poświęcony tematowi autyzmu

Zobacz

W sobotę 27 sierpnia na stadionie Olimpic w Strawczynku odbyło się duże i ważne wydarzenie, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. Jego inicjatorem był Paweł Burczyk, aktor znany między innymi z serialu „13. Posterunek”, którego córka została zdiagnozowana jako atypowa. Podobna impreza została zorganizowana tylko w trzech miastach w Polsce.

Turniej młodzików z upominkami

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się turniejem piłkarskim o puchar Lili, w którym wzięły udział drużyny młodzieżowe. Zawodnicy i zawodniczki otrzymali upominki i medale „Zobaczyć Lili”, które wręczali: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej województwa świętokrzyskiego Elżbieta Korus, zastępca dyrektora ROPS Arkadiusz Ślipikowski, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce Paulina Papka, prezes GAS Cosmos Zagnańsk Łukasz Gębski, dyrektor projektu „Zobaczyć Lili – autystyczna, autentyczna historia” Paweł Masierak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad oraz radni Rady Gminy Strawczyn: Bogdan Woźniak, Michał Bąk, Michał Zdzymira i mistrzyni Polski w boksie Sandra Drabik.

Mecz gwiazd w słusznej sprawie

Przed zakończeniem turnieju młodzików odbył się mecz Drużyny Lili przeciwko podopiecznym Fundacji DOGadanka zrzeszonym w Klubie Kibiców Niepełnosprawnych Kielce. Pomimo zaciętej rywalizacji mecz zakończył się remisem. Na zakończenie odbył się kosmiczny mecz gwiazd polskiego futbolu, piłki ręcznej i siatkówki. Towarzyszyli im lokalni samorządowcy i piłkarze: Damian Gad, Łukasz Woźniak, Michał Bąk, Michał Zdzymira, Wiktor Tkaczyk, Karol Sikora, Mateusz Tkaczyk i Marcin Zieliński. W wydarzeniu uczestniczył aktor Paweł Burczyk wraz z żoną, synem i córką Lili, która strzeliła pierwszego gola w meczu „gwiazdy kontra samorządowcy”. Rozgrywka zakończyła się zwycięstwem Drużyny Lili. – Inicjatorem całej akcji był aktor Paweł Burczyk, który jako ojciec dziecka atypowego działa na rzecz osób z autyzmem. Dzięki wydarzeniom takim, jak dzisiejsze, szerzy wiedzę na temat autyzmu oraz niesie wsparcie zarówno rodzinom dzieci, u których już zdiagnozowano to zaburzenie rozwojowe, jak również rodzinom osób jeszcze niezdiagnozowanych – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Patronem honorowym był także wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad. – Spektrum autyzmu diagnozuje się już nawet u jednej na dziesięć osób. Dlatego niezwykle ważne są tego typu akcje, uświadamiające jak wspierać takie osoby – podkreśla wiceprzewodniczący Damian Gad, który również objął wydarzenie swoim patronatem.

Ambasadorem honorowym wydarzenia została zaś wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. – Wydarzenie jest dla gminy Strawczyn, ale też całego województwa świętokrzyskiego bardzo dużym wyróżnieniem. W tym roku turnieje odbywają się tylko w trzech miastach w Polsce. Bez wątpienia należy wspierać inicjatywy mające na celu zwiększanie świadomości dotyczącej autyzmu – mówi wicemarszałek Renata Janik.

Ważne rozmowy i wiele atrakcji

Zmaganiom sportowym towarzyszyło wiele atrakcji, jak występy taneczne, występ muzyczny Piotra Respeckiego, czy liczne zabawy dla najmłodszych. Można też było próbować pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez KGW Strawczynek. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne. Oprócz tego prowadzone były konsultacje z przedstawicielami Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach i przedstawicielami Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji i Terapii Złota Rybka w Oblęgorze.

Koordynatorem wydarzenia na region świętokrzyski był wiceprzewodniczący Rady Gminy Zagnańsk Robert Hanulak, we współpracy z prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach Pauliną Papką. Działania w regionie wspierała również wybitna polska pięściarka Sandra Drabik. Organizatorem wydarzenia w gminie Strawczyn było Stowarzyszenie GAS Cosmos z Zagnańska we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie.

Galeria

Aktualności

Szkoła w Mniowie inwestuje w edukację. Pozyskano rządowe dofinansowanie na nowoczesne pomoce dydaktyczne

Tablety, programy multimedialne i podłoga interaktywna z pakietem rewalidacyjnym – takie nowoczesne pomoce edukacyjne już trafił do uczniów...

Polecamy