3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaKulturaKielecki koncert pt. “Historia Szarego” obejrzymy w TVP

Kielecki koncert pt. “Historia Szarego” obejrzymy w TVP

Zobacz

We wtorek 26 lipca, obok byłego więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach odbyło się widowisko muzyczne zatytułowane „Historia Szarego”, zorganizowane przez TVP3 Kielce i Kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Koncert uczcił 77. rocznicę rozbicia więzienia na Wzgórzu Zamkowym przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”. Koncertu wysłuchał marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Koncert „Historia Szarego” to wspólny projekt Oddziału TVP S.A. w Kielcach oraz Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniający bohaterów z oddziału Antoniego Hedy „Szarego”, którzy w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwolnili więźniów z ubeckiego więzienia.

W koncercie wyreżyserowanym przez Grzegorza Sadurskiego wystąpili m.in.: Kasia Moś, Olga Szomańska, Eldo i Marek Piekarczyk. Wokalistom towarzyszyli laureaci Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

Osią narracji koncertu jest historia działalności „Szarego”, a punktem kulminacyjnym, przeprowadzona przez poakowski oddział pod dowództwem Antoniego Hedy akcja uwolnienia z ubeckiego więzienia w Kielcach aż 354 więźniów. Była to jedna z najgłośniejszych i największych udanych operacji zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Kielecczyźnie. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę tego wydarzenia.

Koncertu wysłuchali m.in. wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec, Jarosław Rusiecki, Krzysztof Słoń, Agata Wojtyszek, marszałek Andrzej Bętkowski, prezes IPN Karol Nawrocki, wojewoda Zbigniew Koniusz oraz płk. Janusz Sermanowicz pseudonim “Dyzma”, uczestnik akcji rozbicia więzienia UB.

Koncert „Historia Szarego” zostanie wyemitowany 2 sierpnia o godz. 19:00 na antenie TVP3 Kielce, a dzień później, tj. 3 sierpnia o godz. 22.00 w TVP1.

fot. TVP3 Kielce

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy