3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaBiblioteka w Piekoszowie prężnie działa i aktywnie promuje czytelnictwo

Biblioteka w Piekoszowie prężnie działa i aktywnie promuje czytelnictwo

Zobacz

Tylko w ubiegłym roku w Bibliotece w Piekoszowie odnotowano 23 tysiące wypożyczeń wśród czytelników. Placówka aktywnie działa w zakresie promocji czytelnictwa, realizując szereg projektów i inicjatyw obejmujących przede wszystkim animację kulturalno-oświatową. Tylko w tym roku udało się pozyskać aż 21 tysięcy złotych ministerialnego wsparcia na działania zachęcające do czytania.

8 maja biblioteki i bibliotekarze obchodzą swoje święto, które rozpoczyna ogólnopolską akcję Tygodnia Bibliotek. Każdego roku udział w niej bierze również Biblioteka w Piekoszowie. Z tej okazji zorganizowano aż dwa gminne konkursu. Dla najmłodszych dzieci był to konkurs „Pięknego czytania”, a młodzież zaproszono do udziału w konkursie wiedzy czytelniczej. Tym razem uczniowie zmierzyli się z trudnym literacko utworem, jakim jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Podczas Tygodnia Bibliotek piekoszowską placówkę odwiedzili też zagraniczny bibliotekarze z Hiszpanii i Estonii, którzy przyjechali do Piekoszowa w ramach realizowanego programu Erasmus+ pod nazwą „Książka naszym przyjacielem”. – Ta wymiana międzynarodowa jest niezwykle istotna. Podpatrujemy nawzajem od siebie różnego rodzaju pomysły. My wdrożyliśmy chociażby podpatrzony w Finlandii program propagujący czytelnictwo, który polega na wyborze przez młodzież książki i organizowaniu na jej podstawie różnego rodzaju konkursów. W tym roku na realizację projektu „Jedna książka, jedno miejsce” pozyskaliśmy ponad 21 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Nasi zagraniczny partnerzy również zainspirowali się naszymi działaniami i będą wdrażać nasze pomysły związane z promocją czytelnictwa w swoich bibliotekach – mówi Anna Wilk, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek stał się także doskonałą okazją do podsumowania czytelnictwa na terenie gminy Piekoszów za miniony rok. – Tylko w ubiegłym roku naszą bibliotekę odwiedziło ponad 1500 czytelników aktywnie wypożyczających. Mieliśmy ponad 23 tysiące wypożyczeń książek dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Najczęściej nasi czytelnicy wybierają polskich autorów takich jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalak i Krystyna Mirek. Wśród zagranicznych pisarzy najchętniej wypożyczają się dzieła Harlana Cobena. Starsze dzieci zdecydowanie sięgają po fantastykę, a młodsze po bajki, wśród których króluje „Kubuś Puchatek” i „Psi patrol” – wymienia Izabela Filipiak, kierownik działu bibliotecznego Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. Jak dodaje, rocznie piekoszowska biblioteka kupuje około dwóch tysięcy książek. – Systematycznie poszerzamy nasz księgozbiór. W ubiegłym roku udało nam się na ten cel pozyskać 11 tysięcy złotych ministerialnego dofinansowania. Pozostałą kwotę do zakupu książek dokłada samorząd Gminy Piekoszów – mówi Izabela Filipiak. Jej zdaniem warto czytać książki. – Czytanie relaksuje nasz umysł, wzbogaca słownictwo i wiedzę, rozwija wyobraźnię i poprawia zdolność koncentracji – mówi Izabela Filipiak.

Pod wrażeniem działalności Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie jest wójt Zbigniew Piątek. – Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie organizuje wiele wydarzeń. Są to konkursy recytatorskie, czytelnicze, ale też filmowe i wiele innych. To tu już od dawna odbywa się mnóstwo spotkań z ludźmi znanymi z pierwszych stron gazet. Przyjeżdżają do nas aktorzy, piosenkarze, czy też kabareciarze. Wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników Biblioteki Centrum Kultury, którzy mocno starają się o pozyskanie środków ministerialnych na organizację tego typu wydarzeń. To ich zasługa, że w Piekoszowie tak często gości sztuka najwyższych lotów – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – W imieniu Samorządu Gminy Piekoszów życzę wszystkim pracownikom Biblioteki Centrum Kultury satysfakcji zawodowej, dalszej owocnej pracy oraz kolejnych kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa wśród lokalnej społeczności.

Warto podkreślić, że zawód bibliotekarza nie ogranicza się tylko to podawania książek czytelnikom. Praca ta wymaga nie lada znajomości w zakresie literatury z różnych dziedzin nauki, jak również znajomości w zakresie materiałów edukacyjnych przekazywanych drogą elektroniczną, a właściwie udzielona informacja pomaga w zmaganiach z referatami, pracami pisemnymi oraz w wyjaśnieniu nie jednej kwestii.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy