Dziś Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione przez Sejm na 8 maja. Zostało wprowadzone na mocy ustawy uchwalonej 24 kwietnia 2015 r. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane dotychczas na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził.
Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01.
Rozmowy kapitulacyjne z Niemcami – już po zdobyciu Berlina – trwały w dniach 5–7 maja 1945 r. i zostały zwieńczone podpisaniem aktu bezwarunkowego złożenia broni we francuskim Reims. Ustalono też, że działania wojenne mają ustać do 8 maja, do godziny 23:01. Przeciwko zawarciu porozumienia z III Rzeszą, bez własnego udziału w pertraktacjach, stanowczo zaprotestowali Sowieci, domagając się powtórnego parafowania dokumentu. Ostatecznie doszło do tego 8 maja późnym wieczorem. Sowietów reprezentował marszałek Georgij Żukow. Ze strony aliantów podpisy złożyli generałowie Arthur Tedder, Jean de Lattre de Tassigny i Carl Spaatz, a w imieniu Niemiec – feldmarszałek Wilhelm Keitel i generał Hans Jürgen-Stumpf. Mimo że doszło do kapitulacji Niemiec, to w niektórych miejscach w Europie oddziały niemieckie kapitulowały w ciągu kilku następnych dni (np. w Poljanie na terenie Słowenii czy na holenderskiej wyspie Texel).