Odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, podczas którego rozmawiano o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie.
W obradach uczestniczyli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii dr Jarosław Sułek.
Jednym z punktów posiedzenia była informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie. Od dobrych informacji swoje wystąpienie rozpoczął Powiatowy Lekarz Weterynarii. Inspektorat złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa o zmianę koloru strefy w powiecie, z czerwonej na niebieski. Ma to związek z wirusem ASF.
W 2021 roku w powiecie odnotowano cztery ogniska wirusa, w Lubani (gmina Chmielnik), Drugni Rządowej (gmina Pierzchnica), Łosieniu (gmina Piekoszów) i Kostomłotach Pierwszych (gmina Miedziana Góra). – Czerwona strefa Afrykańskiego Pomoru Świń, to strefa z obostrzeniami, gdzie rolnicy mają utrudniony ubój, sprzedaż i transport świń. Kolor niebieski to jest strefa ochronna. Zmiana tych stref byłaby nawet w części powiatu bardzo dużym ułatwieniem dla rolników, jeśli chodzi o sprzedaż i ubój. Teraz każdy rolnik w strefie czerwonej musi spełniać zasady bioasekuracyjne – mówił dr Sułek. W maju powinniśmy poznać odpowiedź na złożony wniosek.
Powiatowy Lekarz Weterynarii zwrócił także uwagę na zagrożenie wścieklizną. – Ponad 100 przypadków było w województwie mazowieckim w ubiegłym roku. W powiecie jesteśmy wolni od wścieklizny. Jeżeli chodzi o nasze województwo był już drugi przypadek. Wystąpił w Bliżynie w powiecie skarżyskim – informował dr Jarosław Sułek.
W ramach przeciwdziałania przeciwko wściekliźnie w województwie świętokrzyskim prowadzone było ochronne szczepienie lisów wolno żyjących. Szczepionki zostały rozrzucone z samolotów poza obszarem zabudowanym i ręcznie na przedmieściach miast.
Według przekazanych informacji w powicie nie ma zagrożenia ptasią grypą.