To jedno z najciekawszych miejsc rekreacyjnych w regionie. Miasteczko ruchu drogowego w Zagnańsku jest nowoczesne i przyjazne młodym cyklistom, którzy mogą tu nie tylko uczyć się przepisów ruchu drogowego, ale też sprawdzić swoje umiejętności podczas egzaminów na kartę rowerową. Wszystko zostało skonstruowane tak, aby jak najwierniej odzwierciedlić faktyczne warunki na drodze. To idealne miejsce do edukacji, rekreacji i integracji dla całych rodzin. Inwestycję zrealizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Miasteczko ruchu drogowego w Zagnańsku z każdym dniem zyskuje na popularności. I nie ma się co dziwić, bo jest ono jednym z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych miasteczek rowerowych w regionie. – Chcieliśmy, aby było to miejsce przyjazne całym rodzinom. Takie, do którego będzie chciało się wracać, bo nie tylko jest tu doskonała zabawa, ale przede wszystkim fantastyczne warunki do nauki przepisów ruchu drogowego – mówi wójt gminy Zagnańsk, Wojciech Ślefarski. – Są tu zminiaturyzowane jezdnie z progami zwalniającymi, chodniki, przejścia dla pieszych, a nawet przejazd kolejowy. Do tego jest plac startowy i tor przeszkód dla rowerzystów. Wszystkie uliczki zostały dokładnie oznakowane z wyszczególnieniem zatok autobusowych i przejść dla pieszych. Na jednym ze skrzyżowań stanęła nawet prawdziwa i działająca przez całą dobę sygnalizacja świetlna, dzięki czemu udało się możliwie jak najwierniej odwzorować faktyczne warunki ruchu drogowego. Poza tym, teren wokół miasteczka został zagospodarowany. Są tu ławeczki, stojaki na rowery i oczywiście kosze na śmieci, a dzięki tablicom informacyjnym można poznać zasady korzystania z miasteczka ruchu drogowego. Poza tym, zagospodarowany został również teren wokół miasteczka, gdzie posadziliśmy krzewy i drzewa – wymienia wójt Wojciech Ślefarski.
Miasteczko ruchu drogowego w Zagnańsku powstało w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Zagnańska szansą na rozwój” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie blisko 4 milionów złotych i 258 tysięcy z budżetu państwa. Samo miasteczko kosztowało prawie 250 tysięcy złotych. – Cieszę się, że dobiegła końca budowa miasteczka ruchu drogowego w Zagnańsku. Bez wątpienia to jedna z najciekawszych atrakcji nie tylko dla najmłodszych mieszkańców gminy, ale także okolic. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także młodzież szkolna będą uczyły się tu zasad ruchu drogowego poprzez zabawę. Będzie tu można także zdawać egzaminy na kartę rowerową. Poza edukacyjnymi walorami miasteczko ruchu drogowego będzie też spełniać funkcję rekreacyjną. To idealne miejsce dla całych rodzin – przekonuje wicemarszałek Renata Janik.
Wszystko wskazuje na to, że władzom gminy Zagnańsk udało się stworzyć miejsce idealne zarówno do nauki, jak i rekreacji oraz integracji. – Przychodzi tu mnóstwo dzieci. Bardzo nas cieszy, że udało się wybudować tak fantastyczne miejsce – potwierdza radna Grażyna Wawszczak. – Miasteczko ruchu drogowego stanęło nieopodal placu zabaw. Jestem przekonany że przyciągnie ono jeszcze więcej osób – dodaje radny Robert Hanulak.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, niebawem będzie tu przyjeżdżać jeszcze więcej amatorów czterech kółek. – Obok miasteczka powstanie pumptrack, czyli tor z przeszkodami do jazdy rowerem. To będzie idealna propozycja rekreacji dla miłośników sportów wyczynowych. Pasjonaci jazdy na bmx–ach, rolkach, deskorolkach czy hulajnogach będą mieć tu prawdziwy raj. Poza tym, trwa budowa ścieżki rowerowej na trasie Kielce-Zagnańsk, którą cykliści z Kielc będą mogli bezpiecznie dotrzeć do tych wszystkich atrakcji w gminie Zagnańsk. Jestem przekonany, że wszystko to zdecydowanie podniesie walory turystyczne gminy – zaznacza senator Krzysztof Słoń.
Jak podkreślał obecny podczas uroczystego otwarcia miasteczka ruchu drogowego w Zagnańsku Zastępca komendanta Komisariatu Policji I w Kielcach, podkom. Marcin Kania, to miejsce przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Są tu znaki pionowe i poziome, sygnalizacja świetlna i progi zwalniające. Jest wszystko to, co młodzi cykliści powinni znać. Najmłodsi będą się tu uczyć poprzez zabawę. Ta nauka z całą pewnością zaowocuje w przyszłości – podkreśla podkom. Marcin Kania, Zastępca komendanta Komisariatu Policji I w Kielcach.
Wszystko wskazuje na to, że dzięki inwestycji Zagnańsk zyskał kolejną dobrze zaaranżowaną przestrzeń, stwarzając przy tym nowe miejsce do spędzania czasu i integracji. – Jestem przekonany, że nasze miasteczko stanie się celem niejednej rodzinnej wycieczki rowerowej, a kiedy powstanie ścieżka rowerowa będą tu także przyjeżdżać całe rodziny również z Kielc – mówi wójt Wojciech Ślefarski.
Wykonawcą projektu był Zakład Remontowo-Budowlany Wojciech Znój z Brzeziny. Zadanie zostało dofinansowane w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Zagnańska szansą na rozwój” złożonego do Osi priorytetowej VI „Rozwój miast” do Działania 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020”.