Pieśni, które w minioną niedzielę wybrzmiały w murach świątyni w Chęcinach pozwoliły na pełniejsze przeżycie czasu przygotowującego nas do Świąt Wielkiej Nocy.
Pieśni religijne po chrystianizacji stały się jednym z ważniejszych elementów naszej kultury. Mają w sobie misterium. To niezwykła i wzruszająca wyprawa w głąb polskiej tradycji w poszukiwaniu tego, co ponadczasowe i uniwersalne.
Można było się o tym przekonać podczas Koncertu Pieśni Wielkopostnych, którego organizatorami byli Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach ks. Dziekan Jan Kukowski. Zgromadzeni w świątyni wierni mieli przyjemność wysłuchać utworów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez: KGW „Radkowiczanki, KGW „Miedzianeczki”, KGW „Zelejowianie”, pochodzący z Ukrainy duet Lenę Ohramowicz i Katarzynę Pereklita, KGW „Lipowiczanie”, KGW Siedlecczanie, Stanisławę Żądecką, Chór Parafialny przy Kościele pw. Św. Bartłomieja z Chęcin oraz Chór Oremus.
Koncert Pieśni Wielkopostnych był okazją do głębokich przeżyć duchowych i artystycznych co podkreślił w swoim powitaniu gospodarz Gminy. – Stało się już tradycją w naszej gminie, że przed tak ważnymi dla każdego katolika Świętami Wielkiej Nocy spotykamy się na Koncercie Pieśni Wiekopostnych. To pieśni, które w naszej kulturze rozbrzmiewają już od XV wieku. Cieszę się, że jest u nas tylu artystów, którzy kultywują tę tradycję. Kościół Parafialny to świątynia z piękną i bogatą historią. To miejsce z niezwykłą akustyką, doskonałe do organizacji tego typu wydarzeń – mówił burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski życząc, aby koncert był okazją do głębokich przeżyć i refleksji.
O potrzebie modlitwy, również poprzez śpiew mówił proboszcz Parafii w Chęcinach. – Okres Wielkiego Postu, to czas szczególny. Jeśli cierpi człowiek, cierpi Bóg. Te pieśni właśnie to wyrażają. Śpiew to forma modlitwy. – mówił dziekan dekanatu chęcińskiego ks. Jan Kukowski, proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach.
Uroczysty koncert zakończyło wręczenie dyplomów z podziękowaniem za udział w tym doniosłym wydarzeniu oraz wspólne wykonanie przez zgromadzonych pieśni „Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony”.