Samorząd gminy Strawczyn w dobie ciągle rosnących kosztów w obszarze gospodarki zagospodarowania odpadami komunalnymi chce zadbać o stabilność cen, tak aby mieszkańcy nie odczuli dotkliwych podwyżek w tym zakresie. W tym celu zakupił specjalistyczny wóz i utworzył spółkę, która zajmie się odbiorem śmieci z gospodarstw domowych i odwożeniem do unieszkodliwiania. Dzięki temu gmina Strawczyn nie będzie uzależniona od usług firm zewnętrznych.
Większa kontrola nad cenami
Gmina Strawczyn postanowiła sama odbierać i odwozić do zagospodarowania odpady i nie korzystać już z usług firm zewnętrznych. – Stale rosnąca inflacja oraz koszty pracy i paliwa powodują duży wzrost cen wszelkich usług. Jako samorząd chcemy mieć realny wpływ na ceny odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, które w ostatnim okresie na terenie całego kraju znacząco wzrosły. Z tego względu bierzemy sprawy w swoje ręce i uruchamiamy spółkę będącą własnością gminy, która zajmie się odbiorem śmieci od mieszkańców. Pozwoli nam to mieć większą kontrolę nad cenami i pewność, że wywóz nieczystości kosztuje tyle, ile powinien – podkreśla Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Auto już zakupione
Gmina Strawczyn w oparciu o pożyczkę z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zakupiła dwukomorowy, bardzo nowoczesny, fabrycznie nowy samochód marki Daf. Spółka mająca obsługiwać mieszkańców tego terenu w zakresie odbioru odpadów została zarejestrowana 31 grudnia 2021 roku. Jej właścicielem jest gmina, a prezesem został Henryk Ławniczak. – Moim zadaniem jest dopięcie wszystkich niezbędnych formalności oraz organizacja pracy. Chcemy rozpocząć działalność od 1 lutego tego roku – informuje prezes Henryk Ławniczek.
Powołano spółkę
W Spółce zatrudnieni zostaną mieszkańcy gminy Strawczyn, w tym: kierowca, dwóch ładowaczy oraz pracownik dbający o sprawy formalne. Zarówno wójt gminy Strawczyn, jak i prezes spółki zwracają się do mieszkańców z prośbą o wyrozumiałość, ponieważ będą to pierwsze kroki samorządu postawione w obszarze odbioru odpadów komunalnych. – Apelujemy o wyrozumiałość, ale też wsparcie dla nowo zatrudnionych osób. Dopiero zaczynamy, a warunki atmosferyczne są jakie są. Do tego teren jest tu górzysty. Osoby nowe nie są jeszcze obeznane w zakamarkach gminy. Gdyby zdarzyło się opuścić gospodarstwo i nie odebrać stamtąd śmieci, prosimy o zgłoszenie tego faktu, a my będziemy starali się szybko naprawiać te błędy – podkreśla prezes Henryk Ławniczek.
Będzie nowy harmonogram
Odbiór śmieci będzie odbywał się według opracowanego harmonogramu z podziałem na dziewięć regionów. Odbiór ma być jak najbardziej uproszczony, tak, aby mieszkańcy mogli szybko przyzwyczaić się do nowych dat i łatwo je zapamiętać. – Jako samorząd chcemy, żeby mieszkańcy dobrze się czuli we własnej gminie i mieli wpływ na to, co tu się robi. Zarówno spółka, jak i samochód dobrze wpisują się w ten kierunek rozwoju i będą naszym wspólnym dobrem – podsumowuje wójt Tadeusz Tkaczyk.