Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii już niebawem poszerzy swoją ofertę o nową usługę specjalistyczną z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych przedsiębiorstw. Na jej wdrożenie otrzymało voucher w wysokości ponad 434 tys. zł, w ramach projektu pn. „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim”. Umowę na wsparcie realizacji projektu podpisali w środę 22 grudnia, w siedzibie Centrum, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i Paweł Łaski prezes zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
– ŚCITT otrzyma dofinansowanie na realizację niezwykle ciekawego i potrzebnego projektu, dającego świętokrzyskim przedsiębiorcom możliwość rozwijania usług i produkcji, wdrażania innowacyjnych rozwiązań, poprawy konkurencyjności na rynku – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.
– Projekt, na którego realizację podpisujemy obecnie umowę, ma 2 etapy – wyjaśniała wicemarszałek Renata Janik. – W ramach pierwszego etapu trzech pracowników SCITT podniesie swoje kompetencje i kwalifikacje z zakresu automatyzacji i robotyzacji. W drugiej części projektu przeszkoleni specjaliści przeprowadzą audyty w wybranych firmach. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na wdrożenie nowych linii produkcyjnych, technologicznych czy zakup nowych maszyn, otrzymają pełną obsługę tego projektu – dodała wicemarszałek.
W wyniku naboru do projektu, podpisanych zostanie sześć umów z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu. Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego vouchera to 500 tys. zł, a poziom dofinansowania na jedno przedsięwzięcie nie mógł być wyższy, niż 85%. Na realizację vouchera instytucje mają 24 miesiące.
Projekt SCITT-u ma rozpocząć się już 1 stycznia 2022 roku i potrwać do 30 września 2023 roku. Jest wynikiem dogłębnej analizy lokalnego rynku i odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców. Wpisuje się w niemal wszystkie inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego, w szczególności branżę metalowo-odlewniczą, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze (przemysłowe).
Unijne wsparcie pozwoli na podniesienie kompetencji pracowników SCITT, zakup specjalistycznego oprogramowania i przeprowadzenie pilotażu usług.
W pierwszej fazie kadra inżynieryjna weźmie udział w szeregu szkoleń, które pozwolą samodzielnie realizować nową usługę specjalistyczną. Dotyczyć one będą, między innymi, umiejętności programowania robotów i ich implementacji na liniach produkcyjnych, obsługi sterowników programowalnych pozwalających na integrację istniejących rozwiązań w firmie lub zaproponowanie nowych, wizualizacji procesów produkcyjnych czy umiejętności obsługi nowoczesnych systemów rozpoznawania obrazów pozwalających na identyfikację obiektów, ich selekcję i segregację.
Drugi etap przedsięwzięcia to pilotaż usługi w czterech świętokrzyskich przedsiębiorstwach. W ciągu 18 miesięcy SCITT przeprowadzi w nich audyt, by wskazać obszary, gdzie można zastosować rozwiązania z zakresu automatyzacji, opracuje koncepcje i strategie działania w oparciu o nowoczesne technologie, takie jak roboty przemysłowe i systemy wizyjne oraz zaprojektuje rozwiązania z wykorzystaniem zakupionego oprogramowania. Następnie zakupi i zamontuje wszystkie niezbędne elementy zaprojektowanego rozwiązania w przedsiębiorstwie, by w końcowym etapie uruchomić wybrany projekt u przedsiębiorcy.
Przedsięwzięcie umożliwi kadrze ŚCITT świadczenie w kolejnych latach wysokospecjalistycznej usługi, której efekty wpłyną na wzrost konkurencyjności świętokrzyskich firm.