3.5 C
Kielce
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaKulturaKoncert Symfoniczny “Mistrzowie Batuty” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Koncert Symfoniczny “Mistrzowie Batuty” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Zobacz

26 listopada, o godz. 19.00, Filharmonia Świętokrzyska gościć będzie światowej sławy artystę – profesora UMFC, kompozytora, szefa znakomitych orkiestr polskich i zagranicznych, byłego dyrektora Filharmonii Narodowej – Antoniego Wita.

Tego wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Antoniego Wita wystąpi w trzech utworach znanych kompozytorów:

  • L. van Beethoven Uwertura Leonora III,
  • J. Haydn 92 Symfonia G-dur Oksfordzka,
  • J. BRAHMS Symfonia nr 2 D-dur op. 73.

Uwertura Leonora III uznawana jest za bezspornie jedno z najpiękniejszych dzieł Beethovena, szczególnie wymagające i trudne. Podobno po 15 minutach grania “Leonory” muzycy i dyrygent czują się, jakby właśnie zagrali trzygodzinną operę. Jest bardzo intensywna i można znaleźć w niej cały wachlarz emocji – mrok piekła, światło nieba.

W 92. Symfonii G-dur Josepha Haydna nie brak dramatycznych zwrotów akcji, ale Finał to muzyka pełna werwy i lekkości. Symfonia nazwana została Oksfordzką na pamiątkę uroczystości nadania kompozytorowi doktoratu uniwersytetu w Oksfordzie.

O swojej II Symfonii D-dur op. 73 Johannes Brahms napisał żartobliwie w liście do wydawcy, że „jest tak smutna, że Pan tego nie wytrzyma. Nigdy dotąd nie napisałem czegoś równie smutnego. Musi Pan tę partyturę wydać w czarnej ramce, żeby jej smutek miał swój wewnętrzny wyraz”.

Antoni Wit

Profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej, profesor Honorowy Keimyung University (Korea).
W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie.

Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 r. został asystentem patrona konkursu.Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc, cztery polskie Fryderyki). Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aktualności

Możesz nadać bagaż w paczkomacie zamiast przepłacać linii lotniczej

Podróże lotnicze, choć wygodne, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco podnieść cenę biletu. Jednym z najbardziej...

Polecamy