Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach dołączy do Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-). Klinika Położnictwa i Ginekologii dostała zaproszenie do udziały w kampanii, które celem jest budowanie świadomości społecznej w temacie konfliktu serologicznego, jego diagnostyki, następstw, a także realizacji profilaktyki śródciążowej w Polsce.
Konflikt serologiczny występuje w momencie kontaktu krwi dziecka Rh-dodatniego (gdy dziecko dziedziczy po ojcu czynnik Rh-dodatni) z krwią matki Rh-ujemnej, co zwykle ma miejsce dopiero w momencie porodu. Po zetknięciu się krwi matki Rh-ujemnej z krwią dziecka Rh-dodatniego organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała groźne dla rozwijającego się płodu (proces ten nazywa się immunizacją). W efekcie może dojść do ciężkiej choroby u noworodków.
Celem kampanii, w której będzie uczestniczył również Wojewódzki Szpital Zespolony, jest stworzenie Sieci Przychodni Przyjaznych Mamom Rh(-) na terenie całej Polski.
Dr nauk medycznych Grzegorz Świercz, kierujący Kliniką Położnictwa i Ginekologii w WSzZ podkreśla, że w ośrodku pacjentkom z potwierdzoną niezgodnością antygenową i brakiem przeciwciał podawana jest immunoglobulina. Nie ma znaczenia gdzie kobieta prowadziła ciążę. – Podanie immunoglobuliny w szpitalu jest poprzedzone testem Coombsa. Procedura jest realizowana w ramach jednodniowej hospitalizacji. Pracownicy kliniki systematycznie edukują pacjentki w zakresie niezgodności antygenowej konfliktu serologicznego – podkreśla Grzegorz Świercz.
W kampanię zaangażowało się wielu wybitnych ekspertów z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii, w tym m.in.: prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – krajowy konsultant ds. perinatologii oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski – krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii.
Aktualna Mapa Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-).: http://konfliktserologiczny.pl/mapy-placowek/