W związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie kieleckim podjęto kolejne działania prewencyjne. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami.
Rozporządzeniem wojewody świętokrzyskiego ustanowiono obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska choroby ASF, obejmujący miejscowości w gminie Chmielnik: Chmielnik – miasto, Lipy, Lubania, Łagiewniki, Suchowola, Zrecze Duże, Zrecze Małe.
W promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby afrykańskiego pomoru świń ustanowiono obszar zagrożony (sięgający 7 km poza obszar zapowietrzony). Obejmuje on miejscowości w powiecie kieleckim:
1) gmina Chmielnik: Borzykowa, Celiny, Ciecierze, Holendry, Jasień, Kotlice, Ługi, Minostowice, Piotrkowice, Przededworze, Sędziejowice, Suliszów, Suskrajowice, Szyszczyce, Śladków Duży, Śladków Mały, Zrecze Chałupczańskie;
2) gmina Pierzchnica: Brody, Drugnia, Drugnia Rządowa, Górki, Gumienice, Kalina Górecka, Maleszowa, Osiny, Pierzchnianka, Pierzchnica, Podlesie, Podstoła, Straszniów, Strojnów, Wierzbie.
W obszarze zapowietrzonym, jaki i zagrożonym nakazuje się m.in. trzymanie świń oddzielnie od innych zwierząt; ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji w odniesieniu do wszystkich osób mających styczność ze świniami oraz wszystkich osób wchodzących do zakładów i opuszczających zakłady, w których utrzymywane są świnie, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do zakładu lub z niego wychodzące; oczyszczenie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach także dezynsekcję, środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, mięsa, pasz, nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogą spowodować szerzenie się choroby; umieszczenie przed wszystkimi obiektami, w których przetrzymywane są świnie, mat dezynfekcyjnych nawilżonych środkiem dezynfekcyjnym i utrzymywanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego; pozostawianie po zakończeniu pracy ze świniami odzieży i obuwia ochronnego na terenie zakładu.
Zakazuje się m.in. przemieszczania świń z zakładów i do zakładów utrzymujących świnie bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; pozyskiwania i przemieszczania materiału biologicznego od świń, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń świń; wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń; przemieszczania materiału paszowego pochodzenia roślinnego i słomy otrzymanych z obszaru zapowietrzonego.
Ponadto zakończyły się kontrole gospodarstw w strefie skażonej w Lubani. W dziewięciu gospodarstwach przeprowadzono ubój prewencyjny. Służby weterynaryjne rozpoczęły kontrole perlustracyjne w kolejnych miejscowościach gmin Chmielnik i Pierzchnica, podczas których sprawdzają czy w gospodarstwie są świnie, czy są zdrowe i czy są spełniane wymogi w zakresie bioasekuracji ASF.