3.5 C
Kielce
wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaObradowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Obradowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Zobacz

Europejski Zielony Ład a kierunki działań w gospodarce odpadami komunalnymi oraz stan zagospodarowania złóż kopalin województwa świętokrzyskiego to kluczowe tematy podejmowane przez radnych podczas obrad Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska przebiegającego pod przewodnictwem radnego Artura Konarskiego, z udziałem ….

Na wstępie radni przyjęli informację o działalności Okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach, Tarnowie i Tarnobrzegu na terenie województwa świętokrzyskiego w 2020 roku z uwzględnieniem zarybień.

Następnie, zgodnie z porządkiem obrad, członkowie Komisji podjęli rozważania nad kierunkami działań w gospodarce odpadami komunalnymi w kontekście wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest przekształcenie UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce, która w 2050 roku osiągnie poziom zerowej emisji gazów cieplarnianych netto i w ramach której wzrost gospodarczy będzie oddzielony od wykorzystywania zasobów naturalnych. Gospodarka odpadami komunalnymi znajduje odzwierciedlenie w szczególności na dwóch płaszczyznach oddziaływania Europejskiego Zielonego Ładu – w gospodarce o obiegu zamkniętym oraz ochronie i odbudowie ekosystemów i bioróżnorodności.
W kontekście zadań wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu przed samorządami, przedsiębiorstwami oraz mieszkańcami stoi szereg wyzwań w kontekście gospodarki odpadami komunalnymi dotyczących:

  • zapobiegania powstawaniu odpadów i wdrażaniu tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • przechodzenie na czystą energię – odnawialne źródła energii,
  • ochrony i odbudowy ekosystemów i bioróżnorodności.

Konieczne jest zatem podejmowanie działań na rzecz:

  • zapobieganie powstawaniu odpadów,
  • kreowania stosownej do potrzeb gospodarki odpadami komunalnymi,
  • wspieranie finansowania zrównoważonych inwestycji,
  • edukacji ekologicznej.

Członkowie Komisji omówili stan zagospodarowania złóż kopalin województwa, w którym ważne znaczenie odgrywają kopaliny skalne osadowe, tj. wapienie dewońskie, jurajskie i trzeciorzędowe, margle, dolomity, piaskowce kwarcytowe kambryjskie, dewońskie, triasowe i jurajskie, gliny, iły, a głownie gipsy i siarka. Występują także złoża leczniczych wód siarkowych oraz termalnych wykorzystywane w uzdrowiskach.
Wydobycie surowców kopalnianych ma znaczący udział na rozwoju krajowego przemysłu wapienniczego, cementowego, gipsów, glin ceramicznych (Świętokrzyskie zajmuje pod względem wydobycia tych kopalin I miejsce w kraju) oraz kamieni łamanych i blocznych (II miejsce w kraju).
W 2020 roku w porównaniu do 2019 roku zanotowano spadek ogólnego stanu zasobów. Ubytek ten wynika głównie z postępującej eksploatacji oraz przekwalifikowania kopalin skalnych.
W 2020 roku w wydobyto 50 556 tys. ton kopalin złóż eksploatowanych na podstawie koncesji marszałka województwa świętokrzyskiego, co stanowi 97% całkowitego wydobycia w Świętokrzyskiem.

Galeria

Aktualności

Dom Wsparcia w Promniku – przestrzeń integracji i radości dla seniorów

W Promniku od kwietnia bieżącego roku działa Dom Wsparcia Dziennego, który stał się miejscem spotkań, integracji i rozwoju dla...

Polecamy