Tegoroczna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki w dniach 8-11 października odbędzie się z udziałem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami w ramach kampanii „Nie rób świata na szaro” przeprowadzi działania edukacyjne w zakresie ochrony powietrza propagując dobre praktyki walki ze smogiem. Oferta wydarzeń festiwalowych jest bardzo zróżnicowana, tak aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Jest coś dla lubiących obserwować gwiazdy, fanów muzyki klasycznej, robotyki i laserów oraz projektowania. Festiwal odbędzie się pod patronatem honorowym marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego.
Świętokrzyski Festiwal Nauki to cykl ponad 300 wydarzeń festiwalowych dla każdego, takich jak warsztaty, wykłady, debaty, pokazy, prezentacje i projekcje filmowe. Festiwal współorganizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, a wydarzenia festiwalowe odbędą się na kampusach UJK i PŚk. Świętokrzyski Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Nie rób świata na szaro
W trakcie dni festiwalowych, tj. 9-11.10 zapraszamy do budynku ENERGIS, gdzie prowadzone będą działania edukacyjne w zakresie odnawialnych źródeł energii dostępnych w budynku ENERGIS, połączone z wymianą dobrych praktyk nt. wykorzystania OZE w oparciu o projekt RESINDUSTRY. Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami w ramach kampanii „Nie rób świata na szaro” przeprowadzi działania edukacyjne w zakresie ochrony powietrza propagując dobre praktyki walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego województwa będą mogli dowiedzieć się czym jest smog i jak powstaje, dlaczego trzeba wymieniać „kopciuchy” i jakie korzyści płyną ze stosowania ekologicznego ogrzewania. Każdy przybyły mieszkaniec zostanie poinformowany jakie są dostępne programy dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Zaprezentowany zostanie kalkulator emisyjności, który pokaże czy zmiana pieca korzystnie wpłynie na środowisko. Event wzbogacony zostanie o eco-quizy z drobnymi nagrodami dla małych i dużych, a także prezentację różnych rodzajów biomasy, aby pokazać, że biogospodarkę tworzymy każdego dnia (w oparciu o projekt RDI2CluB). Dodatkową atrakcją będzie smaczna wegetariańska przekąska podawana na jadalnych talerzach wykonanych z otrąb pszennych.
Świętokrzyski Festiwal Nauki został podzielony na dwie części:
- ma miejsce w dniach 9-10 października i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych;
- odbędzie się 11 października i jest to dzień dedykowany w całości uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy nauczycieli szkolnych do zapisywania swoich klas na interesujące ich wydarzenia w na stronie https://sfn.ujk.edu.pl/k/wydarzenia/11-pazdziernika/
ŚFN organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach programu pn. Społeczna Odpowiedzialność Nauki (Płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki).