3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie świętokrzyskim – sprawdź atrakcje

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie świętokrzyskim – sprawdź atrakcje

Zobacz

Konkursy, zniżki na bilety wstępu, wirtualne spacery, warsztaty, bezpłatne badania, spektakle, czy lekcje europejskie – to wszystko już w najbliższy weekend 17 – 10 września podczas Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Świętokrzyskie instytucje otworzą swoje drzwi dla zwiedzających.

Bezpłatne badania dla dzieci i dorosłych

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy zaprasza na badania. Będzie można sprawdzić ciśnienie krwi oraz stężenie glukozy we krwi. Chętni wykonają też analizę składu ciała.
Na badania nie trzeba się rejestrować. Będą wykonywane 17 września w godzinach 8.00 – 13.00.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach będą przeprowadzane badania na sprzęcie medycznym zakupionym w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej:

  • USG tarczycy,
  • USG jamy brzusznej,
  • USG tętnic szyjnych dla dorosłych.

Wykona je lek. med. Łukasz Wypchło – kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Dział Diagnostyki Obrazowej – główny budynek WszZ Kielce, II piętro, gabinet USG2. Zapisy na wizytę: tel. 41 30 33 426, w godz. 7:00-13:00. 10:00 – 12:00

Lekarze zapraszają na badania dzieci. W trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie można wykonać badania USG tarczycy oraz jamy brzusznej dla dzieci, USG przezciemiączkowe OUN (dot. tylko niemowląt). Badania wykona lek. med. Piotr Cierniak – kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Dział Diagnostyki Obrazowej-Pawilon Pediatryczny WszZ Kielce, I piętro, gabinet 1-03. Zapisy się na wizytę: tel. 41 30 33 426, w godz. 7:00-13:00.

Atrakcje w Podzamczu

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu można zwiedzać z 50% rabatem! W budynku dostępne są dwie wystawy stałe: “Człowiek – trybik w machinie przyrody” i “Człowiek – niezwykła maszyna”. Są eksponaty nawiązujące do twórczości Leonardo da Vinci i nowe ekspozycje m.in. interaktywną encyklopedię, czy alkosymulator, mind control – Mind Control – urządzenie do aktywności fal mózgowych. Dzięki wyposażonej w specjalistyczne czujniki opasce na głowę, urządzenie ustala czy jesteśmy skupieni czy zrelaksowani, a impulsy płynące z mózgu podczas osiągania tych stanów pozwalają nam uczestniczyć w prostych grach rywalizacyjnych – prowadzić piłkę, statek kosmiczny lub samochód.

Centrum, jako jedyne w Polsce, całą swoją ekspozycję poświęciło zagadnieniom związanym z człowiekiem, zarówno jego rozwojem intelektualnym, wzajemną korelacją ze środowiskiem, jak i jego budową i funkcjonowaniem. Wejście do Centrum o stałych porach: 8.30, 11.00 i 13.30. Obowiązuje limit czasu zwiedzania – do 2 godzin. Maksymalna liczba zwiedzających, którzy mogą znajdować się jednocześnie w obiekcie to 270 osób. Wcześniejsza rezerwacja, pod numerem tel. 609 290 121 – tylko dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób). Nie ma konieczności rezerwacji miejsc dla odwiedzających Centrum indywidualnie.

W Regionalnym Centrum Naukowo- Technologicznym każdy kto prowadzi działalność związaną z turystyką będzie mógł zapoznać się z  projektem dotyczącym pożyczki na rozwój turystyki. W niedzielę w godzinach 11.00 – 13.30 będzie można porozmawiać z doradcą w tej kwestii.

Bilet na spektakl

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza do śledzenia ich fanpage’a w piątek od godz. 10.00. Można będzie wziąć udział w konkursie i  wygrać podwójne zaproszenie na spektakl „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wyłonimy dwóch zwycięzców. Pytanie konkursowe będzie dotyczyć organizacji 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Spektakl odbędzie się w piątek, 17 września, o godz. 19.00, w siedzibie tymczasowej Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w Wojewódzkim Domu Kultury.
“Krótka rozmowa ze Śmiercią” jest jednym z niewielu doświadczeń wspólnych wszystkim ludziom: śmierć. Od wieków próbowano ją obłaskawić, oswoić ale także oszukać czy przechytrzyć. Środkiem do tego może być rozmowa, także taka prowadzona przy pomocy dzieł sztuki. Marcin Liber w swoim spektaklu przywołuje dwa klasyczne utwory literatury staropolskiej zadając pytanie, jaki może być współczesny sposób funkcjonowania ich obu, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Gniezno – pierwsza stolica polskich królów a także władców kościelnych, miasto gdzie za słynnymi drzwiami spoczywa święty Wojciech. Jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre? Czy budzi on grozę, a może jednak śmiech może być też reakcją na horror? Czy ironia, która zagości na scenie za sprawą muzyki zespołu Nagrobki, jest w stanie pomóc przezwyciężyć strach przed tym, co nieuniknione? Bez tego wszystkiego nie obędzie się ta teatralna rozmowa ze Śmiercią przywracająca pamięć o dziełach literatury staropolskiej.

Tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich zbiegają się z organizowanym przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach 3. Kieleckim Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Publiczność zobaczy jedne z najlepszych przedstawień europejskiego teatru ostatnich lat. Pokazom festiwalowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami, warsztaty recenzenckie dla młodzieży, czytania dramatów, a także premiera książki dramaturga pochodzącego z Kielc, Mateusza Pakuły pt. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

O remoncie w Muzeum Narodowym w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach zapraszamy na wykład Artura Rakowskiego “Przywrócone piękno – prace remontowe przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w ramach programu POIiŚ”
Muzeum jest na końcowym etapie realizacji projektu modernizacji Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Obejmuje on remont elewacji budynku z renowacją detali architektonicznych, modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz prace konserwatorskie w zabytkowych wnętrzach m.in. przy unikatowym XVII-wiecznym stropie belkowym, fryzie portretowym i dwóch XVIII-wiecznych tapiseriach. Ważnym elementem projektu był montaż rzeźb postaci posłów moskiewskich i szwedzkich, które znajdowały się na elewacji pałacu od czasu jego powstania w XVII wieku, a usunięte zostały przez Rosjan po powstaniu styczniowym. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy zapisać się telefonicznie, pod numerem telefonu 41 344 40 14 wew. 239. Wstęp wolny. Obowiązuje limit uczestników – 15 osób

Fundusze Europejskie na wycieczce!

W wielu miejscach w regionie czekać będą specjaliści z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Przybliżą efekty wdrażania Funduszy Europejskich oraz przedstawią założenia na okres nowej perspektywy 2021-2027.

Będzie można dowiedzieć się

  • jak uzyskać wsparcie na rozwój działalności
  • założyć własną firmę
  • skorzystać ze szkolenia
  • podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności

Stoiska Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaplanowano m.in. w: Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, Parku Etnograficznym w Tokarni, pałacu w Kurozwękach, Jaskini Raj w Chęcinach, czy Muzeum Archeologicznym Rezerwacie “Krzemionki”.

Na stoiskach  znajdą się także gry i zabawy dla najmłodszych.

Więcej o atrakcjach w ramach DOFE w naszym regionie na stronie dniotwarte.eu

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy