3.5 C
Kielce
niedziela, 12 stycznia, 2025
Strona głównaKultura3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny – trwa

3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny – trwa

Zobacz

Od 2 września trwa 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny organizowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach przeglądu zaplanowano wystawienie dwunastu spektakli z Polski i zagranicy. Pokazom towarzyszą spotkania i warsztaty. Już w najbliższy piątek, 10 września, o godz. 20.00. widzowie będą mogli zobaczyć „Deklica s strunami” w reżyserii Marjana Nećaka, a w sobotę, 11 września, od godz. 12.00 licealiści wezmą udział w prowadzonych przez krytyka teatralnego Michała Centkowskiego warsztatach teatralnych. Festiwal potrwa do 12 października.

 

Ideą Festiwalu jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. Festiwal, w zamierzeniu, jest platformą spotkań profesjonalistów i miłośników teatru, a przyświeca mu misja szeroko rozumianej integracji kultury europejskiej i środowiska teatralnego. Przede wszystkim jednak stwarza widzom miasta i regionu sposobność poznania istotnych spektakli.

W tym roku, z powodu sytuacji wywołanej pandemią, nie udało się zrealizować wszystkich planów. Zdecydowano się więc na najważniejsze polskie premiery ostatnich lat, oklaskiwane na światowych festiwalach. Wśród nich znalazły się m.in.: “Sonata jesienna”, “Fanny i Aleksander”, “Krótka rozmowa ze śmiercią”, “Nad Niemnem”, czy “Śmierć komiwojażera”. Zaplanowano także występ zespołu Narodowego Teatru w Słowenii. Nie zabraknie również spektakli reprezentujących kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego, tj. “Klątwy rodziny Kennedych” oraz “Zarazy”. Spektaklom towarzyszą warsztaty recenzenckie dla młodzieży licealnej prowadzone przez Michała Centkowskiego – krytyka teatralnego związanego z „Newsweek Polska”.

10 września (w piątek), o godz. 20.00, sztuka ze Słowenii – „Deklica s strunami” w reżyserii Marjana Nećaka.  Spektakl odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żeromskiego przy ul. Ks. P. Ściegiennego 2.

Sztuka z polskimi napisami.
Jest to opera dramatyczna na dwoje aktorów opowiadająca koleje losu skrzypaczki, która podróżuje pociągiem przez stary kontynent. Poznajemy jej życiorys: od dziewczynki, która uczyła się grać na instrumencie marząc o wielkiej karierze, podczas gdy ojciec trwonił pieniądze przeznaczone na jej edukację, aż do staruszki, która wciąż szuka swojego miejsca pod europejskim niebem. Życie upłynęło jej jako artystce ulicznej. Odniesienie do bajki Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami” pojawia się w kilku warstwach znaczeniowych – ciężka sytuacja ekonomiczna, skomplikowana relacja z ojcem, poszukiwanie domu w Europie – przestrzeni wykluczenia otoczonej drutem kolczastym i murami. Historia przypomina o trudnej pozycji utalentowanych jednostek, które potrzebują schronienia, by rozwinąć swoje możliwości.
Ten intymny dramat, osadzony na tle wydarzeń społecznych we współczesnej Europie, rozgrywa się na pograniczu świata realnego i świata snu, wśród nieprzyjemnych sytuacji na przejściach i stacjach granicznych, wspomnień i wizji łączących różne czasy i języki, muzykę i poezję, gorycz i piękno życia.

11 września (sobota), od godz. 12.00, warsztaty recenzenckie

Krytyk teatralny, współpracujący z „Newsweek Polska”, Michał Centkowski zaprasza licealistów na warsztaty recenzenckie.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Rezerwacja pod nr tel: 41 344 75 00

Galeria

Aktualności

Chciał wręczyć łapówkę – został zatrzymany

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sandomierskiej komendy zatrzymali 42-letniego mieszkańca gminy Lubień Kujawski, który chciał im wręczyć korzyść majątkową...

Polecamy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcejRozumiem