Dwieście tysięcy złotych dofinansowania na zakup dziewiętnastoosobowego samochodu gmina Zagnańsk otrzyma z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III, który jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kolejne ponad dwadzieścia tysięcy złotych dofinansowania popłynie do budżetu gminy na remont łazienki w budynku Urzędu i dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Powiat Kielecki pozyskał na rzecz gminy Zagnańsk łącznie ponad 220 tysięcy złotych dofinansowania w ramach projektu, którego głównym celem jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej. – Dzięki otrzymanemu wsparciu zakupimy dziewiętnastoosobowy samochód do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Bardzo istotne jest to, że będzie on wyposażony w trzy miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oczywiście znajdzie się tam również miejsce do przewozu tych wózków. Będzie to zatem w pełni wyposażony specjalistyczny pojazd z przeznaczeniem do wykorzystania przez naszych niepełnosprawnych mieszkańców – mówi Stanisław Stępień wicewójt gminy Zagnańsk.
Jak przypomina, do teraz gmina nie posiadała tak specjalistycznego pojazdu. – Do tej pory niestety nie mieliśmy takiego środka transportu. Zatem rodzice, którzy swoje niepełnosprawne dzieci dowozili do ośrodków poza terenem gminy Zagnańsk, musieli korzystać najczęściej z własnych samochodów. Teraz to się nareszcie zmieni. Pozyskanie tak wysokich środków na zakup specjalistycznego autobusu dla osób niepełnosprawnych spowoduje, że naszym mieszkańcom o różnego rodzaju dysfunkcjach będziemy mogli ułatwić życie – podkreśla wicewójt Stanisław Stępień.
Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości. W ramach programu gmina Zagnańsk otrzyma również ponad dwadzieścia tysięcy złotych na kompleksowy remont łazienki w Urzędzie Gminy i dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – W związku z tym, że zatrudniamy w gminie osiem osób z orzeczeniem o niepełnosprawności uznaliśmy, że bardzo istotne jest skierowanie wniosku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o uzyskanie dofinansowania na przebudowę i remont łazienki na piętrze Urzędu. Dzięki pozyskanej dotacji jeszcze w tym roku taki remont zostanie przeprowadzony – zapowiada wicewójt Stanisław Stępień.
Umowy na dofinansowanie zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych oraz remontu łazienki i dostosowania jej do potrzeb osób z dysfunkcjami podpisał w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach wicewójt Stanisław Stępień wraz ze starostą Mirosławem Gębskim i członkiem Zarządu Powiatu w Kielcach Stefanem Bąkiem. Łącznie do gminy Zagnańsk popłynie ponad 220 tysięcy złotych dofinansowania. – Pieniądze pozyskane przez powiat na rzecz gmin w ramach programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III, który jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostaną przeznaczone na likwidację barier w urzędach w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się oraz na usunięcie barier transportowych poprzez zakup pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Robimy to dla dobra mieszańców powiatu kieleckiego i dla polepszenia godności życia osób niepełnosprawnych – mówił starosta Mirosław Gębski.
Podczas podpisania umów obecny był także wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana oraz dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON Andrzej Michalski i senator Krzysztof Słoń. – Cieszę się, że samorządy, w tym również samorząd gminy Zagnańsk, skutecznie sięgają po środki, dzięki którym poprawia się jakość życia niepełnosprawnych mieszkańców. Pieniądze te pozwolą likwidować bariery, a wspólną przestrzeń czynić bardziej dostępną dla osób niepełnosprawnych i starszych – mówił senator Krzysztof Słoń, który jednocześnie zachęcał do ścisłej współpracy z PFRON. – Realizowanie przez samorządy tego typu inwestycji wspierających osoby z niepełnosprawnościami pokazuje ich wrażliwość na drugiego człowieka. Samorządy są dla PFRON wypróbowanymi partnerami, z którymi wspólnie mogą nieść realne wsparcie i pomoc, co chociażby doskonale widać na przykładzie gminy Zagnańsk – zaznaczył senator Krzysztof Słoń, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora PFRON. – Bardzo się cieszę, że samorządy występują z wnioskami dla dobra mieszkańców, dla zwalczania niedostępności dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń publiczna w powiecie kieleckim dzięki pracy wielu osób staje się dostępna dla każdego – dodał członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk.