Uczestnicy 56. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarli do Kielc. Zakończył się organizowany po raz 41. po wojnie przemarsz, upamiętniający wydarzenia z 1914 roku, gdy strzelcy I Kompanii Kadrowej na rozkaz Józefa Piłsudskiego wymaszerowali z krakowskich Oleandrów w kierunku Warszawy, przekraczając granice zaboru rosyjskiego, wkraczając do Kielc, dając nadzieję na odzyskanie wolności. Konsekwencją „Kadrówki” było powstanie Legionów Polskich, aktywnie walczących o odzyskanie niepodległości podczas I wojny światowej. W czwartek 12 sierpnia, w uroczystościach powitania uczestników marszu w Kielcach i spotkaniu pod pomnikiem Czwórki Legionowej oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego wziął udział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Jak co roku, historycznym szlakiem z Krakowa do Kielc szli wspólnie żołnierze, harcerze, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, uczniowie ze szkół imieniem Józefa Piłsudskiego, członkowie stowarzyszeń kultywujących tradycje legionowe, piechurzy i ułani. Trasa wiodła z Krakowa przez Michałowice, gdzie w 1914 r. strzelcy Piłsudskiego obalili słupy graniczne zaborów austriackiego i rosyjskiego, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny do Kielc.
Marsze to nie tylko forma uczczenia odwagi i bohaterstwa uczestników szlaku bojowego 1914 roku, ale też możliwość spotkania się ludzi, związanych z czynem niepodległościowym w duchu Józefa Piłsudskiego, interesujący sposób na aktywne poznawanie polskiej historii, naukę samodzielności, odpowiedzialności, sprawdzian dojrzałości. Jego uczestnicy otrzymują pamiątkowe odznaki, biorą także udział w konkursach wiedzy historycznej, zawodach strzeleckich. Komendantem marszu, po raz kolejny, był Dionizy Krawczyński prezes Stowarzyszenia Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Krawczyński został wybrany na komendanta przyszłorocznej “Kadrówki”.
Uczestnicy marszu, wchodząc do Kielc, złożyli kwiaty na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym przy ul. Ściegiennego. Komendant, pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej w Kielcach złożył meldunek o przybyciu Marszu do miasta. W uroczystościach powitania z udziałem mieszkańców Kielc uczestniczył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych, kombatanci.
Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Kielcach. Meldunek od komendanta Marszu o przybyciu do Kielc przyjął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.
-Zakończył się marsz trwający 6 dni, mierzący 120 kilometrów, przemarsz szlakiem historii, dowodu na obronę wolności Polski – powiedział Jan Józef Kasprzyk. – Był to marsz szlakiem wolności i choć już zakończony, powinien on trwać nadal. Myśl o wolności wy, uczestnicy “Kadrówki”, poniesiecie teraz do swoich domów, tam będziecie świadczyć, że niepodległość to najważniejszy dar dla narodów i państw, któremu zawsze trzeba służyć – dodał.
Przed pomnikiem Marszałka odśpiewany został hymn państwowy, wręczono odznaczenia państwowe oraz odznaki uczestnikom przemarszu. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym postać Marszałka.
Marsz zakończył się i został uroczyście rozwiązany na placu Zamkowym przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie w 1914 r. znajdowała się kwatera Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sztabu.