Naczynia i figurki wyrabiane w Chałupkach do dziś charakteryzują się starannym wykończeniem, ciekawą i ładną ornamentyką. A “Chałupkowe Garcynki” są okazją do popularyzacji sztuki garncarstwa. W wydarzeniu uczestniczyli: marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik.
“Chałupkowe Garcynki” po rocznej przerwie spowodowanej pandemią cieszyło się duża popularnością. Swoje wyroby prezentowali garncarze z różnych stron kraju. Gwiazdą wieczoru była kapela Jędrusie.
Chałupki to niewielka wioska, która słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Początki garncarstwa w Chałupkach przypadają na połowę XVI wieku. Działalność Chałupek (jako ośrodka) zarysowuje się wyraźniej dopiero pod koniec XIX wieku. W roku 1935 w Chałupkach istniało aż 69 warsztatów garncarskich, zaś 40 lat później – już tylko 40 warsztatów. Umiejętności toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj całe rodziny zajmowały się tym niezwykle rzadkim rzemiosłem.
Naczynia i figurki wyrabiane w Chałupkach cieszyły się dużym zainteresowaniem etnografów i muzealników. Do dziś charakteryzują się starannym wykończeniem, ciekawą i ładną ornamentyką, szczególnie naklejanymi wolutami. Wiele naczyń i figur glinianych znajduje się w zbiorach muzealnych, tj. Muzeum Etnografii w Krakowie, Toruniu, Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej oraz w zbiorach muzeów zagranicznych.
Więcej o tradycji garncarstwa w Chałupkach na stronie Ośrodka Tradycji Garncarstwa.