3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościUpamiętnimy Brygadę Świętokrzyską

Upamiętnimy Brygadę Świętokrzyską

Zobacz

7 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Z tej okazji w siedzibie naszego urzędu odbyła się konferencja prasowa z starosty Mirosława Gębskiego, na której obecni byli także partnerzy rajdu – starostowie powiatów: włoszczowskiego – starosta Dariusz Czechowski i wicestarosta Łukasz Karpiński, koneckiego – starosta Grzegorz Piec. Starostę jędrzejowskiego reprezentowała wicestarosta Maria Barańska. Na konferencji obecny był także dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Jacek Sabat oraz Teresa Chudy, dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie.

Tegoroczna, trzecia już edycja zapowiada się niezwykle ciekawie, a samo wydarzenie zapoczątkowane przez starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego zatoczyło coraz szersze kręgi. W tym roku wezmą w nim udział cztery powiaty.

Starosta kielecki Mirosław Gębski rozpoczynając konferencję, przypomniał historię Brygady Świętokrzyskiej.

– Pomysł na ten rajd zrodził się dwa lata temu, by upamiętnić 75 rocznicę sformowania i wymarszu Brygady Świętokrzyskiej z Zagnańska, gdzie formalnie rozpoczął się początek marszu struktur w kierunku Lasocina w gminie Łopuszno, gdzie została sformalizowana i ruszyła ku wolości. Jest to jednostka, która w historii Polski i Europy zaznaczyła się wieloma osiągnieciami. Jest to jedyna formacja niepodległościowego państwa podziemnego, która przedostała się na zachód. W naszej historii był to jedyny odział partyzancki, który się nikomu nie poddał i który oswobodził więźniów obozu koncentracyjnego poza granicami Polski w Holiszowie – podkreślił starosta.

Mirosław Gębski podkreślił, że rajd rowerowy cieszy się dużym zainteresowaniem, a z wydarzenia zrobił się rajd gwiaździsty. – W pierwszej edycji, szlakiem Brygady przejechało wówczas 32 uczestników. Jeden z nich przybył aż z Opola. Rok później, w drugiej edycji wzięło udział już około stu osób. Pojechali oni dwiema trasami, bo w przedsięwzięcie zaangażował się również na moje zaproszenie powiat włoszczowski. W tym roku powiat kielecki w organizacji tego wydarzenia wspierają aż trzy powiaty: włoszczowski, konecki i jędrzejowski. – pokreślił.

Trasa kielecka rozpocznie się spod Dębu Bartka w Zagnańsku i pojadą do Lasocina. Zatrzymają się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci związanych z Brygadą Świętokrzyską NSZ.

Każda grupa utworzona w poszczególnych powiatach pojedzie wyznaczoną przez siebie trasą, uwzględniając miejsca pamięci. Finał rajdu odbędzie się tradycyjnie w Lasocinie, na placu „Nad Stawkiem” w gminie Łopuszno.

Powiat włoszczowski w rajdzie będzie brał udział po raz drugi. Podobnie jak w powiecie kieleckim, trasa po tym powiecie będzie przebiegała miejscami pamięci.

– Zainteresowanie rajdem jest bardzo duże – podkreślił Dariusz Czechowski. – Trasa wiedzie przez Włoszczowę, Kurzelów, Kluczewsko, Oleszno, w miejscach gdzie dochodziło do potyczek. Złożymy wiązanki na grobach poległych w walkach i zapalimy znicze. I jak pozostali uczestnicy zakończymy w Lasocinie.

Trasa konecka liczy około 45 kilometrów. – Stratujemy spod pomnika Błogosławionego Kazimierza Sykulskiego, patrona powiatu koneckiego. Podjedziemy do Dębu Pamięci, który przypomina urodzonego w Wilczkowicach Edwarda Podwysockiego zamordowanego przez Sowietów wiosną 1940 roku w Katyniu. Ogólnie, mamy zaplanowane osiem punktów i wszystkie te miejsca związane są z II wojną światową. Poza wątkiem rekreacyjnym, będziemy podkreślać miejsca pamięci.

Podobnie jak powiat konecki, po raz pierwszy w rajdzie będzie brał udział powiat jędrzejowski. – Poprzez rajd chcemy wspominać miejsca o których nie możemy zapomnieć. Tych miejsc mamy dużo, a swoją ofertę kierujemy do młodych ludzi, by następowała integracja pokoleniowa. Pragniemy, by młodzi ludzie przejmowali po nas wiedze, by wiedzieli, dlaczego teraz możemy żyć w wolnej Polsce – powiedziała Maria Barańska.

Trasa jędrzejowska wiedzie przez rezerwat przyrody Gaj, Cierno – Żabieniec, Caców, Tyniec, Kozłów.

 Ponadto w ramach projektu zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny o tematyce związanej z Brygadą Świętokrzyską oraz wirtualna wystawa podsumowująca całe wydarzenie i upamiętniająca działalność NSZ. Uwieńczeniem całości będzie koncert patriotyczny, który odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Dyrektor Jacek Sabat podkreślił, że rajd ma charakter sportowo – rekreacyjny z dużym ładunkiem patriotyczny. – My jako WDK postanowiliśmy włączyć się w tej części  artystycznej – dodał.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy