Łącznie ponad 161 tysięcy złotych otrzyma gmina Mniów na realizację dwóch programów: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”. Zewnętrzne wsparcie finansowe będzie pochodziło z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wójt gminy Mniów Piotr Wilczak podpisał już w tej sprawie stosowną umowę.
Do województwa świętokrzyskiego na realizację dwóch projektów na rzecz osób niepełnosprawnych trafi w sumie blisko 30 milionów złotych. Jak podkreślał podczas podpisania umów w Urzędzie Wojewódzkim wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przy łącznej puli 145 milionów, która została rozdysponowana na cały kraj, świętokrzyskie pozyskało naprawdę znaczącą kwotę. – Jeśli zestawimy te dwie cyfry, to będą one świadczyły o jednym, że świętokrzyskie potrafi wykorzystywać środki przeznaczone na pomoc dla osób niepełnosprawnych – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.
Wśród beneficjentów środków pochodzących z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych znalazła się również gmina Mniów. Łącznie trafi tu ponad 161 tysięcy złotych, w tym 79 tysięcy 152 złotych na realizację projektu „Opieka wytchnieniowa” i 82 tysiące 475 złotych na wdrożenie w życie projektu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. – Celem programów jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia, ale też ofiarowanie rodzinom osób niepełnosprawnych chwili wytchnienia i odpoczynku od pracy, jaką na co dzień muszą przy nich wykonywać. Dlatego cieszę się, że takie środki trafią do gminy Strawczyn i wspomogą osoby, które potrzebują takiego wsparcia – powiedział Piotr Wilczak, wójt gminy Mniów.
Środki w ramach realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” zostaną przeznaczone na zatrudnienie asystentów, którzy będą świadczyli pomoc w codziennych czynnościach i w funkcjonowaniu w życiu społecznym osobom niepełnosprawnym. Wsparcie w ramach programu mogą otrzymać dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami do konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a także osoby dorosłe posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Asystenci pomogą niepełnosprawnym w wielu czynnościach, między innymi w wyjściu z domu, dojazdach do wybranego miejsca i powrocie, w zakupach, w załatwieniu spraw urzędowych, w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z różnego rodzaju organizacjami, a także w korzystaniu z dóbr kultury.
W ramach projektu „Opieka wytchnieniowa” wsparciem zostaną objęci opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Odciąży to ich w codziennej opiece nad osobami niesamodzielnymi.