Końca dobiegły konsultacje społeczne związane z nadaniem praw miejskich dla Piekoszowa. Ponad siedemdziesiąt procent głosujących mieszkańców opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o nadanie praw miejskich do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czy Piekoszów stanie się miastem? – Takie pytanie usłyszeli wszyscy mieszkańcy gminy Piekoszów od pełnomocników ds. konsultacji społecznych, którzy ruszyli w teren z ankietami już 4 maja. – Konsultacje trwały miesiąc. Pełnomocnicy odwiedzali domy mieszkańców. Można też było oddawać swoje głosy w wyznaczonych dniach w każdym z sołectw pod specjalnym namiotem – mówi przewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie, Barbara Drogosz.
W badaniu ankietowym udział wzięło 3212 osób, czyli 25% uprawnionych. Za prawami miejskimi opowiedziało się 2267 osób, czyli 70,6% głosujących mieszkańców. Przeciwnych było 711 głosów, czyli 22,1% głosujących mieszkańców. Wstrzymało się 208 osób, czyli 6,5 %, a niezaliczonych głosów było 26, czyli 0,8%. – Serdecznie dziękuję osobom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych i wyraziły na listach konsultacyjnych swoją opinię w sprawie nadania praw miejskich miejscowości Piekoszów. Dziękuję również wszystkim pełnomocnikom za zaangażowanie i poświęcony czas związany z przeprowadzeniem konsultacji społecznych – dziękuje wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek i podkreśla, że zmiana statusu z gminy wiejskiej na gminę miejską wiąże się z rozwojem. – Obecnie pozyskujemy wiele środków finansowych z różnych źródeł, również z tych, które skierowane są wyłącznie do gmin wiejskich. Poprawiają się drogi, oświetlenie, budynki użyteczności publicznej, jak chociażby szkoły. Zmiana statusu nie wyklucza nas jednak z pozyskiwania funduszy z programów przeznaczonych dla wsi. Wręcz przeciwnie, w ten sposób zwiększy się możliwość pozyskiwania pieniędzy na różne inwestycje dodatkowo z funduszy przeznaczonych dla miast – zaznacza wójt Zbigniew Piątek, który uważa, że status miasta bez wątpienia umocni gminę Piekoszów na mapie samorządów i przyczyni się do jej jeszcze szybszego rozwoju.
Kolejnym krokiem do nadania praw miejskich dla Piekoszowa będzie złożenie przez władz gminy wniosku w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli uzyska on pozytywną opinię, to Piekoszów ma szansę stać się miastem 1 stycznia 2023 roku. – Piekoszów na przestrzeni ostatnich lat zmienił swoje oblicze. Staje się nowoczesny, a liczba mieszkańców zwiększa się w szybkim tempie. Wiele czynników wpływa na to, że zdecydowanie mamy już atrybuty typowo miejskie, czemu dali wyraz podczas konsultacji nasi mieszkańcy. Bez wątpienia status miasta da nam możliwości szybszego rozwoju i pozwoli łatwiej ściągnąć inwestorów – zaznacza wójt Zbigniew Piątek.