3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaMiędzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Zobacz

Uczą, bawią, rozwijają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, pokazują świat i przeszłość z zupełnie nieznanej strony, ale przede wszystkim – pieczołowicie zbierają, przechowują, odrestaurowują, odkupują, chronią od zaginięcia i udostępniają prawdziwe skarby:  materialne świadectwo naszego narodowego dziedzictwa, przyrody, dorobek nauki i myśli technicznej – muzea na całym świecie dziś świętują swój dzień. A z nimi świętują muzealnicy, historycy, archiwiści, konserwatorzy oraz wierni odwiedzający. Zachęcamy do wizyt w muzeach i osobistego złożenia życzeń.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zachęca do odwiedzin i zapoznania się ze zgromadzonymi dziełami sztuki m.in. w zabytkowych wnętrzach oraz Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Instytucja powoli przygotowuje ekspozycję, którą zdecydowanie powinni obejrzeć wszyscy Kielczanie (ale nie tylko) – od lipca podziwiać będziemy tu dzieła wywodzącego się właśnie z Kielc malarza, grafika i twórcy plakatów Rafała Olbińskiego. Muzeum Dialogu Kultur zachęca do wizyt w swoich wnętrzach. Dobiega końca czas ekspozycji obiektów zgromadzonych w ramach wystawy pt. “Katedra ormiańska we Lwowie”, kto jeszcze nie oglądał, ma szansę zobaczyć plansze i rekonstrukcje przestrzenne. Za miesiąc w muzeum przy kieleckim rynku obejrzymy niezwykłe i niepowtarzane obrazy Nikifora. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku poleca wszystkim wystawę zatytułowaną “Zapiski przy sztaludze”, poświęconą przyjaźniom pisarza z wybitnymi polskimi malarzami – Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego czynna jest ekspozycja prezentująca życie i twórczość pisarza. Za chwilę  (od 27 maja) tu właśnie obejrzymy wystawę, przygotowaną w ramach obchodów Roku Dantego Alighieri, twórcy “Boskiej Komedii”. Będzie to prezentacja 99 drzeworytów polskiego grafika Stefana Mrożewskiego, ilustracji dzieła Dantego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

W sandomierskim muzeum dostępnych obecnie jest kilka wystaw: najnowsza poświęcona twórczości Stanisława Szwarca-Bronikowskiego – cenionego podróżnika, reżysera i operatora filmowego, prezentacja fotografii Andrzeja Kozickiego oraz “Trzy kolekcje. Maria i Stanisław Dawscy – Ewa i Jerzy Ćwiertnia – Zbigniew Karpiński”. Warto również odwiedzając tę placówkę przyjrzeć się samej, przepięknej bryle Zamku Kazimierzowskiego i podziwiać z dziedzińca widok na Wisłę oraz na zabytkową sandomierską Starówkę.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Instytucja poleca wizytę w Dworku Laszczyków w Kielcach, ale też wiosenne odwiedziny w Parku Etnograficznym w Tokarni. Tu, oprócz możliwości miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i obejrzenia obiektów muzealnych, od czwartku 20 maja można będzie bliżej  poznać polską historię, oglądając plenerową wystawę pt. “Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. A już w najbliższą sobotę i niedzielę 22 i 23 maja odbędzie się tutaj organizowany po raz piąty Świętokrzyski Festiwal Smaków – święto przysmaków regionalnych, warto więc odwiedzić to miejsce, by przypomnieć sobie swoje ulubione potrawy, zapamiętane np. z dzieciństwa… W Michniowie od zaledwie kilku dni czynne już jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji i niezwykłego miejsca.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy