3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaMnóstwo pracy leśników na przełomie zimy i wiosny

Mnóstwo pracy leśników na przełomie zimy i wiosny

Zobacz

3500 porad z zakresu hodowli i ochrony lasu udzielili w ubiegłym roku leśnicy sprawujący nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w powiecie kieleckim. Mimo, że ubiegły rok zdecydowanie upłynął pod znakiem pandemii, służby leśne miały sporo pracy.

– W 2020 roku wydano 1062 poświadczenia legalności pozyskania drewna w lasach niepaństwowych. Udzielono również ok. 3500 porad, głównie z zakresu hodowli i ochrony lasu. Od początku bieżącego roku pracy z tego zakresu nadal jest wiele, bo właśnie o tej porze roku, zanim przyroda zacznie budzić się do życia, drewno jest najbardziej wartościowe – Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, nadzorujący Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska w Starostwie Powiatowym.

– Drzewo po zimie, przed rozpoczęciem wegetacji, jest zbite, pozbawione nadmiaru wody i soków, dzięki czemu doskonale nadaje się na drewno budowlane i konstrukcyjne oraz na opał, bo szybko wyschnie. Pozyskane w tym okresie wykorzystywane jest do budowy domów, czy wykonywania pokryć dachowych – wyjaśnia leśnik Dariusz Cieślik.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy dokonać wycinki we własnym lesie, powinniśmy zgłosić to pracownikom służby leśnej, którzy potwierdzą, że drewno zostało pozyskane legalnie.

– Gdy otrzymamy takie zgłoszenie, spotykamy się z właścicielem w terenie i ustalamy drzewa, które powinny być przeznaczone do wyrębu. Przy okazji udzielamy porad dotyczących pielęgnacji drzew i zabiegów, które należy wykonać. Gdy już dochodzi do wycinki, mierzy się długość, średnicę i nadaje się ten sam numer na wyciętym drzewie i jego pniu, co stanowi potwierdzenie zgodności drewna z działką i legalności jego pozyskania – informuje leśnik Stanisław Litwiński.

Leśnicy sprawujący nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w powiecie kieleckim, pełnią dyżury telefoniczne i osobiste w urzędach gmin, choć ubiegły rok pod tym względem różnił się od pozostałych.

– Urzędy były czasowo zamknięte. W tym czasie porady udzielane były głównie telefonicznie. Z powodu epidemii, były również zalecenia, aby nie wchodzić do lasów. Stąd wszystkie nasze działania były nieco utrudnione – wspomina leśnik Robert Boś.

Dyżury w urzędach gmin leśnicy pełnią według ustalonego harmonogramu, który publikujemy w załączniku.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy