Dwie świętokrzyskie instytucje kultury: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach oraz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otrzymały pieniądze z programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska.
Biblioteka będzie realizować projekt “Gwara Świętokrzyska – Ocalmy ja od Zapomnienia”, w ramach którego zostaną zorganizowane wykłady znanych i cenionych językoznawców na temat gwary, a także wystawa w formie plansz z fragmentami utworów literackich pisanych gwarą, zilustrowanych m.in. zabytkowymi, przedwojennymi pocztówkami o tematyce wiejskiej. Podsumowaniem projektu będzie wydana książka ze słownikiem gwary. Biblioteka na ten cel dostała 10 tysięcy złotych.
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otrzymało środki z programu na Festiwal Nocy Świętojańskiej – na ludowo w Pacanowie. Festiwal zaplanowany jest na 26 czerwca 2021 roku. Instytucja na realizację zadania otrzymała 16 tysięcy złotych.
Wielkie zainteresowanie
EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach.
Do tegorocznej edycji programu wpłynęło 1846 wniosków (o ok. 50% więcej niż rok wcześniej)! Wyłoniono 308 beneficjentów, którzy na realizację zgłoszonych przedsięwzięć otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych. W związku z ogromną liczbą złożonych wniosków, znacznie przewyższającą nabory z lat poprzednich, jak również wysokim poziomem prezentowanych projektów podwyższony został próg punktowy umożliwiający dofinansowanie zadań. Zgodnie z par.9 ust. 17 Regulaminu dotacje otrzymały wnioski, które uzyskały minimum 78 punktów.
Wzmacnianie dziedzictwa kulturowego
Program EtnoPolska oparty jest na założeniach polityki zrównoważonego rozwoju – jest odpowiedzią na wyraźnie mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności, zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.