O planach w zakresie wsparcia sektora zdrowia ze środków Polityki Spójności na lata 2021-2027 rozmawiano z przedstawicielami Komisji Europejskiej podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 1 marca.
Spotkanie dotyczyło programowania wsparcia sektora zdrowia w latach 2021-2027 w ramach Celu Polityki 4 „Europa o silniejszym wymiarze społecznym”. W telekonferencji uczestniczyli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) oraz Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia (DG EMPL) Komisji Europejskiej, a także reprezentanci trzech województw: łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Inwestycje w “zdrowie”
Przedstawiciel KE przypomniał, że inwestycje w szeroko rozumiane „zdrowie” muszą wpisywać się w zalecenia dla poszczególnych krajów członkowskich, czyli Country Specific Recommendations – CSR. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o demarkacji w kończącym się okresie unijnego programowania.
– W mojej ocenie demarkacja przyjęta w perspektywie 2014-2020 była optymalna i nie było z nią problemów – powiedział Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Następna kwestia poruszana przez przedstawicieli KE to zapewnienie synergii pomiędzy inwestycjami wdrażanymi zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego.
– Nie planujemy osi dwufunduszowej, ani konkursów łączonych – podkreślił Jacek Sułek. – Synergia pomiędzy działaniami zostanie zapewniona poprzez zasadę komplementarności oraz harmonogram ogłaszanych konkursów.
Wsparcie POZ
Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, wskazała, że w rozpoczynającej się unijnej perspektywie premiowane w konkursach będą projekty komplementarne z innymi projektami, finansowanymi ze środków UE (np. realizowanymi w perspektywie 2014-2020 lub ze środków krajowych) oraz że istnieje potrzeba zwiększenia limitu cross-financingu, co dałoby większe możliwości adaptacyjne i wyposażeniowe m.in. w zakresie tworzenia dziennych domów opieki medycznej.
Przedstawiciel KE zwrócił uwagę, że obecnie rekomenduje się odchodzenie od hospitalizacji w szpitalach i większe przeniesienie usług do podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
– Chcemy wspierać POZ pod kątem innym niż infrastruktura medyczna, np. poprzez termomodernizację istniejącej bazy z Celu Polityki 2, a uzupełniające wsparcie mógłby stanowić sprzęt medyczny, sfinansowany z Celu Polityki 4 – dodał Jacek Sułek.
Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia, wskazała, że większość Ambulatoryjnych Ośrodków Specjalistycznych w województwie świętokrzyskim funkcjonuje w ramach szpitali, czyli w zależności od regionu, wsparcie szpitali to nie tylko wspieranie hospitalizacji.
W kwestii planowanych i prognozowanych potrzeb w zakresie zasobów ludzkich w opiece zdrowotnej głos zabrał Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– W naszym regionie problemem jest brak lekarzy, dlatego wdrożyliśmy program stypendialny dla studentów medycyny IV, V i VI roku, którzy po skończeniu studiów zasilą szpitale podlegle samorządowi wojewódzkiemu. Chcemy również wspierać ze środków unijnych lekarzy rezydentów, którzy wybrali takie deficytowe specjalności jak: pediatria, chirurgia, interna, anestezjologia, reumatologia – podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski.
Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju