3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaKatedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy – zapowiedź wystawy

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy – zapowiedź wystawy

Zobacz

Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach od 15 lutego organizuje wystawę, która zaprezentuje architekturę Katedry Ormiańskiej we Lwowie , jak i malowidła ścienne Jana Henryka Rosena zdobiące jej wnętrze.


Ekspozycji będą towarzyszyć materiały multimedialne, m.in. podcasty w których dr Joanna Wolańska, historyk sztuki specjalizująca się w twórczości Jana Henryka Rosena, zdradza fakty oraz ciekawostki dotyczące świątyni i jej twórców, a dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak opowiada czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.
W podcastach znajdują się także informacje dotyczące ormiańskiej historii i kultury oraz związków Ormian ze Lwowem.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć również inne realizacje Rosena zdobiące wnętrza kościołów na całym świecie, a także prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów, m.in. Franciszka Mączyńskiego i Józefa Mehoffera. Wystawę wzbogacają informacje wyjaśniające kontekst historyczny i kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a także informacje z obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 roku. (tekst: polonika.pl, MCK).

Rys historyczny:

Na początku XX wieku lwowski biskup Józef Teodorowicz postanowił przebudować średniowieczną katedrę ormiańską. Pracę powierzył krakowskim artystom Józefowi Mehofferowi i Franciszkowi Mączyńskiemu. Pierwszy opracował projekt wnętrz i przygotował monumentalną mozaikę w kopule, drugi nadał architekturze budynku tradycyjny ormiański charakter. W latach 20. ich prace kontynuował Jan Henryk Rosen, który stworzył tam zespół unikalnych malowideł ściennych, jednych z najciekawszych w dziejach polskiego malarstwa tego okresu.

Po 1945 roku katedrę zamieniono na magazyn a prace młodopolskich artystów i malowidła Rosena skazano na zapomnienie. W 2008 roku w czynnej od niedawna katedrze podjęto prace przy konserwacji wnętrz. Przez jedenaście lat czuwał nad nimi zespół Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa. Wystawa ma na celu przypomnieć o wyjątkowym dziele sztuki oraz pokazać, jak dzięki polskim i ukraińskim konserwatorom odzyskało swój dawny blask.

Czas trwania wystawy: 15 lutego – 30 maja 2021:

  • Opieka merytoryczna i koncepcja wystawy: dr Michał Wiśniewski
  • Koordynator: dr Artur Ptak
  • Wystawa została przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
  • Współorganizatorzy: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polnika.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy