Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. będzie przeprowadzany spis powszechny.Dziś rozpoczynają się zapisy na rachmistrzów.
Zaplanowany Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. W tegorocznym spisie zostaną zebrane podstawowe dane demograficzne, obejmujące m.in.: adres, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, a także aktywność ekonomiczną mieszkańców. Zbierane będą też dane o gospodarstwie domowym, czy relacje rodzinne.
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), będzie można to zrobić w urzędach: statystycznych, wojewódzkich, miast i gmin. Lista miejsc, zostanie opublikowana na stronie GUS i stronie spisu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.
1 lutego rozpoczęły się zapisy na rachmistrzów.M oże nim zostać osoba, która ukończyła 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, mieć obywatelstwo polskie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat będzie musiał również przejść kilkuetapowe szkolenie. Nabór na rachmistrzów spisowych potrwa do 9 lutego.
100 lat temu, 30 września 1921 roku odbył się pierwszy Powszechny Spis Ludności w odrodzonej Polsce. Wykazał, że w naszym kraju było dokładnie 25 694 700 obywateli. Ostatni spis powszechny został przeprowadzony w 2011 roku.