3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaOświataNowoczesne pomoce dydaktyczne trafiły do szkoły w Brynicy. Wszystko dzięki rządowej dotacji!

Nowoczesne pomoce dydaktyczne trafiły do szkoły w Brynicy. Wszystko dzięki rządowej dotacji!

Zobacz

Multimedialne projektory, zestawy cyfrowych czujników pomiarowych, modele atomu 3D, zestaw molekularny, zestaw do chemii organicznej i nieorganicznej, modele anatomii człowieka, a nawet cyfrowe mikroskopy – to tylko niektóre z pomocy dydaktycznych, jakie trafiły do Szkoły Podstawowej w Brynicy, dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach rządowej dotacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Trwa program wsparcia finansowego wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych takich jak biologia, geografia, chemia i fizyka. Środki pochodzą z rezerwy 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej. Program dofinansowania został zaplanowany na cztery lata i trwa od 2018 roku. – Już w 2018 roku udało nam się pozyskać blisko 25 tysięcy złotych dofinansowania na doposażenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne dla Szkoły Podstawowej w Micigoździe. W 2019 roku pozyskaliśmy 75 tysięcy złotych dla Szkoły Podstawowej w Szczukowskich Górkach., a w roku 2020 pozyskaliśmy kolejne 75 tysięcy złotych, dzięki którym mogliśmy doposażyć w nowoczesne pomoce dydaktyczne Szkołę Podstawową w Brynicy – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych władze gminy Piekoszów pozyskały 75 tysięcy złotych. Zakupiony nowoczesny sprzęt już trafił do brynickiej szkoły. – Dzięki dotacji, nasi uczniowie będą mogli w łatwy, przystępny i ciekawy sposób przyswajać wiedzę. Mamy między innymi doskonałej jakości cyfrowe mikroskopy z możliwością nagrywania obrazu, a nawet drukowania go. Mamy modułowe pracownie przyrodnicze, model czaszki z mięśniami, oko człowieka i szkielet, multimedialny układ słoneczny, teleskop astronomiczny, model ziemi, czy globusy, z których już korzystają uczniowie klas najmłodszych, a nawet elektroskop listkowy do doświadczeń z elektrostatyki. Mamy też klocki lego, ale nie są to takie zwykłe klocki. Uczniowie będą mogli zbudować z nich robota, który nawet rozpoznaje kolory. Roboty te będą dodatkowo programowane przez uczniów. Warto znaczyć, że część naszego nowoczesnego sprzętu będzie wykorzystywana również podczas innych przedmiotów, a także w klasach młodszych – poinformował dyrektor Szkoły Podstawowej w Brynicy, Tomasz Gruszczyński.

Warto podkreślić, że kwota pozyskanego dofinansowania stanowi bezzwrotne wsparcie finansowe dla szkół, które potrzebują pracowni do biologii, geografii, chemii i fizyki. Wnioski muszą złożyć organy prowadzące szkół bezpośrednio do Ministerstwa Edukacji Narodowej za pośrednictwem platformy ePUAP. – Na bieżąco wyszukujemy wszelkich możliwych źródeł wsparcia. Każda pozyskana kwota, nawet ta najmniejsza, jest dla nas niezwykle istotna. To dodatkowe środki w budżecie, które możemy przeznaczać na rozwój nie tylko szkół. W tym przypadku będziemy mieć trzecią już świetnie wyposażoną pracownię – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek i dodaje, że wyposażenie pracowni w nowoczesne pomoce dydaktyczne jest ogromną szansą na aktywizujące i tym samym ciekawsze zajęcia. – Takie lekcje są dużo bardziej interesujące dla uczniów. Dobre narzędzia do przeprowadzania doświadczeń wraz z materiałami pomagającymi w ich przygotowaniu to dziś podstawa dobrego nauczania. Stawiamy na rozwój edukacji na terenie naszej gminy i nauczanie na najwyższym poziomie, a dzięki odpowiednio dobranym pomocom edukacyjnym nauczyciele mogą w innowacyjny sposób przekazywać wiedzę, którą uczniowie z całą pewnością będą łatwiej przyswajać – stwierdza wójt Zbigniew Piątek.

Tym razem w ramach pozyskanego ministerialnego dofinansowania całkowicie wyposażona została pracownia biologiczna, chemiczna, fizyczna i geograficzna w Szkole Podstawowej w Brynicy. W ramach dotacji zakupiono między innymi preparaty biologiczne, zestawy preparatów mikroskopowych, wizualizer, zestawy cyfrowych czujników pomiarowych, modele atomu 3D, zestaw molekularny, zestaw do chemii organicznej i nieorganicznej, modele anatomii człowieka, lupa ręczna, mikroskop, wizualizer, model DNA, bakteriofag, adenowirus, a także laptopy czy też stół do pracowni chemicznej i zestawy mebli.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy