3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDofinansowanie pieców w Gminie Sitkówka-Nowiny

Dofinansowanie pieców w Gminie Sitkówka-Nowiny

Zobacz

Gmina Sitkówka-Nowiny podejmuje szeroko zakrojone działania na rzecz ochrony środowiska. Przyjęty w 2016 r. Program Gospodarki Niskoemisyjnej ma na celu ograniczenie emisji, poprawę efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii z odnawialnych źródeł na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny. Ma on wpływ na lokalną gospodarkę ekologiczną i energetyczną.

Nowy program gminy skierowany do mieszkańców
Jednym z celów przyjętego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest realizacja działań prowadzących do obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez wymianę niskosprawnych i nieekologicznych kotłów oraz pieców węglowych na nowoczesne urządzenia grzewcze.

Podczas grudniowej sesji Rada Gminy określiła zasady udzielania dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła w celu ograniczenia emisji i zanieczyszczeń powietrza. Przyjęcie programu ma na celu finansowe wsparcie mieszkańców przez gminę w tym zakresie.
Dofinansowanie obejmuje wymianę środków ciepła z paliwa stałego na nowe w budynkach mieszkalnych w nieruchomościach położonych na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Programem objęta jest również instalacja środków ciepła w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.

Środki finansowe na ten cel pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska i kar pieniężnych wymierzanych w oparciu o ustawę Prawo ochrony środowiska, a także środków budżetu gminy.

Jakie warunki należy spełnić?
Dotacja obejmuje przedsięwzięcia wykonane po dniu wejścia w życie Uchwały, czyli nie wcześniej, niż 14 dni po ogłoszeniu Uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Dotacja może być przeznaczona na:

  • zakup i montaż pieca centralnego ogrzewania zasilanego gazem,
  • budowę instalacji wewnętrznej w przypadku wymiany pieca centralnego ogrzewania zasilanego paliwem stałym na piec zasilany gazem.

UWAGA: dotacją mogą zostać objęte wyłącznie fabrycznie nowe urządzenia i materiały, które posiadają co najmniej 2-letnią gwarancję.

Kto może ubiegać się o dotację?
Beneficjentami  programu mogą być osoby fizyczne zamieszkałe i zameldowane na terenie gminy, które posiadają tytuł prawny do nieruchomości, na której będę realizowane przedsięwzięcie. Dotacja może być udzielona tylko jeden raz dla danej nieruchomości.

Wysokość dofinansowania
Dofinansowanie udzielane jest w formie refundacji. Oznacza to, że mieszkaniec może otrzymać środki finansowe po złożeniu wniosku i zakończeniu inwestycji. Dotacja nie może przekroczyć kwoty 3000,00 zł brutto, jednak nie więcej, niż 50% kosztów całego przedsięwzięcia.
O szczegółowych zasadach rozliczenia projektu i naborze wniosków poinformujemy Państwa w najbliższym czasie.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy