Jak pracować z uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? – odpowiedź na to pytanie usłyszeli uczestnicy wideokonferencji zorganizowanej w ramach projektu pod nazwą „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych”. Konferencję otworzył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.
– Projekt realizowany jest w ramach Programu Erasmus+. Powiat kielecki jest jego koordynatorem. Głównym jego celem jest wypracowanie modelu efektywnego rozwijania kompetencji kluczowych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez podniesienie umiejętności zawodowych nauczycieli, specjalistów, konsultantów w zakresie włączających form i metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania narzędzi ICT – powiedział wicestarosta Tomasz Pleban.
W webinarium uczestniczyli pedagodzy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Łącznie na platformie partnera projektu Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach zarejestrowało się ponad 100 pedagogów.
Autorski wykład pod tytułem „Praca z uczniem ze spektrum autyzmu w placówce edukacyjnej – wyzwania i priorytety” wygłosiła Aleksandra Oszczęda. Spektrum autyzmu to zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się upośledzeniem funkcjonowania w sferze społecznej i komunikacyjnej. Chory na autyzm ma problem z relacjami z ludźmi i komunikacją, często zachowuje się w sposób powtarzalny.
Warto zaznaczyć, że była to druga konferencja organizowana w ramach międzynarodowego projektu. W maju br. odbył się wykład prof. dr hab. Marty Bogdanowicz na temat „Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się z perspektywy 60 lat świadomości problemu dysleksji w Polsce”.
Projektu pod nazwą „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych” realizowany jest w ramach Programu Erasmus+. Powiat kielecki jest jego koordynatorem. Partnerami przedsięwzięcia są powiatowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Bodzentynie, Chmielniku i w Piekoszowie, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Stowarzyszenie Ruchów Europejskich (ATLME) z Portugalii, Innovation Frontiers IKE z Grecji oraz Średnia Szkoła Zawodowa Bedekovčina z Chorwacji.